Meningokoki i pneumokoki

Dodano: 08:41 13 października 2008
Aktualizowano: 13:32 18 maja 2012
Źródło: Encyklopedia zdrowia dziecka, Theresa Lane, Gwen Rigby oraz Dan Green.

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest bardzo niebezpieczną chorobą i może być powodowany zarówno przez wirusy jak też bakterie! W wypadku zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych ważne jest przede wszystkim określenie, które schorzenie dotknęło pacjenta, ponieważ pierwsze objawy w obu przypadkach są bardzo podobne. Wirusowe zapalenie opon jest najczęściej spotykane, ale zwykle nie zagraża życiu i nie jest tak poważne. Natomiast bakteryjne zapalenie opon, może być śmiertelne, ale odpowiednio wcześnie wykryte i leczone roku znacznie lepiej i większość dzieci w pełni wraca do zdrowia. Okres inkubacji wynosi od 2 do 10 dni dla bakteryjnego zapalenia opon, a do trzech tygodni w wypadku wirusowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych

W razie zapalenia opon lub posocznicy występują nieraz wszystkie wymienione objawy cofające się w różnym czasie. Bywa, że nie wszystkie występują jednocześnie, a niektóre niekiedy nie zanikają wcale.

Objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych u niemowląt

1. Głośny, jękliwy lub piskliwy płacz
2. Niechęć do jedzenia i wymioty
3. Obojętny wyraz twarzy
4. Problemy ze wstawaniem (dziecko ciężko dobudzić) i ospałość
5. Blada, plamista skóra
6. Noworodek jest niewrażliwy na dotyk
7. Chłodne dłonie i stopy przy równocześnie występującej gorączce
8. Sztywny kark, plecy wygięte w łuk lub wiotkość ciała
9. Napięte lub wypukłe ciemiączko*
10. Wysypka w postaci czerwono-purpurowych punkcików lub siniaków, które nie bledną pod naciskiem.

* Ciemiączko – jest to obszar na czubku głowy niemowlęcia, który łączy kości czaszki. U noworodków jest wyczuwalne podczas dotykania głowy można wyczuć dołeczek, kości nie są jeszcze zrośnięte (umożliwia on uformowanie czaszki podczas porodu tak, aby malec mógł łatwiej wydostać się na zewnątrz). Przed upływem roku ciemiączko zanika.

Objawy zapalenia opon mózgowych u starszych dzieci

1. Wymioty
2. Silny Ból głowy
3. Podwyższona temperatura, gorączka
4. Sztywność karku
5. Bóle stawów
6. Senność i rozkojarzenie
7. Światłowstręt!
8. Wysypka w postaci czerwono-purpurowych punkcików lub siniaków, które nie bledną pod naciskiem.

Wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, kiedy należy się go obawiać?

Występuje najczęściej w okresie zimowym, zwykle jako powikłanie po chorobach np. odrze, śwince, ospie wietrznej, albo w wyniku zakażenia wirusem polio opryszczki (herpex simplex). Pocieszający jest fakt, iż choroba ma tak łagodny przebieg, że nawet jej nie zauważymy!

Bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Choroba ta występuje rzadziej, ale nie znaczy to, że nie wystąpi, jest również groźniejsza (jak już wspominałem wcześniej ta odmiana może okazać się śmiertelna!). Istnieją trzy główne rodzaje choroby, wywoływane przez różne drobnoustroje: Haemophilus influenzae typu b (Hib), pneumokoki i meningokoki (jest o nich ostatnio bardzo głośno w prasie i telewizji). Wszystkie trzy typy bakterii występują u dzieci poniżej piątego roku życia. Dzięki szczepieniom ochronnym obecnie zapalenie opon mózgowych typu Hib zdarza się rzadko, jednakże szczepionka nie uodparnia na pozostałe odmiany zapalenia opon mózgowych. Dyskusje w prasie i telewizji dotyczą właśnie nowych szczepionek przeciwko pozostałym dwóm bakteriom czyli tzw. pneumokokom i meningokokom.

Pneumokokowe zapalenie opon jest drugą, najczęściej występującą odmianą bakteryjną. Bakterie (Streptococcus pneumonice) przedostają się do krwi głównie z dróg oddechowych, inne możliwe drogi to infekcja ucha środkowego lub pęknięcie czaszki.

Meningokokowe zapalenie opon to najczęściej występująca odmiana bakteryjna. Co dziesiąta osoba jest nosicielem bakterii (Neisseria meningitidis), które znajdują się na tylniej ścianie gardła. Mimo, że co dziesiąta osoba jest nosicielem choroby wcale nie musi na nią zachorować, zdarza się to niezwykle rzadko. Meningokoki można podzielić na grupy A, B i C. Meningokoki powodujące większość zachorowań w Polsce pochodzą z grup B i C. Grupa B najczęściej występuje u dzieci poniżej drugiego roku życia, grupa C u młodych ludzi pomiędzy 14 a 18 rokiem życia.

Uwaga!

Palenie zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych!
Zakażenia meningokokowe przebiegają pod postacią meningokokowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i posocznicy (zakażenie krwi). Posocznica jest groźniejsza i szczególnie niebezpieczna w miesiącach zimowych.

Objawy

Zakażenie opon jest problematyczne, ponieważ nie łatwo określić, na jaki rodzaj choroby cierpi nasze dziecko we wczesnym stadium. Objawy takie jak wymioty, wysypka, niechęć do jedzenia, czy gorączka, są także symptomami wielu innych mniej niebezpiecznych chorób. Problem tkwi w tym, że stan zdrowia dziecka z bakteryjnym zapaleniem opon lub posocznicą może gwałtownie się pogorszyć w krótkim czasie! W razie kłopotów dobrze jest skonsultować się z lekarzem. W wypadku meningokokowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub posocznicy na całej powierzchni skóry może pojawić się wysypka, jednakże nie występuje w każdym przypadku. Można przeprowadzić pewne doświadczenie pozwalające określić czy dziecko choruje. Mianowicie do gołego ramienia przykładamy szklankę, boczną stroną w miejscu występowania wysypki, jeśli ta nie zmienia barwy pod wpływem ucisku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Leczenie

Ważne jest wczesne rozpoczęcie leczenia antybiotykami meningokokowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych może uratować życie waszego dziecka! Jeśli dziecko jest chore lekarz zrobi zastrzyk z penicyliny, który powstrzymuje chorobę, nim zacznie ona zagrażać życiu i skieruje dziecko do szpitala. Głównym powikłaniem bakteryjnego zapalenia opon jest głuchota, ale śmiertelność przypadku tej choroby sięga aż 10%!!! Natomiast całkowita rekonwalescencja może trwać od kilku tygodni nawet do kilku miesięcy.

Podziel się ze znajomymi