Maluch w okularach

BJW8kY2g292mqlf4gpR3j4pTwj7GJr.jpg


Administrator

Dodano: 11:43 27 lutego 2012
Aktualizowano: 12:01 27 lutego 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Maluch w okularach, czyli wady wzroku u dzieci.
Czy wiesz, że ostrość wzroku można sprawdzić już u 3-letniego dziecka? Kontrola wzroku malucha powinna wchodzić w skład kompleksowego badania, zwróć więc na to uwagę, gdyż im wcześniej wykryje się wadę wzroku, tym łatwiej będzie ją skorygować.

Zacznijmy od tego, jak wygląda prawidłowa praca narządu wzroku. Obraz powstający na siatkówce oka jest pomniejszony i odwrócony, ale rzeczywisty i ostry, a miarowość zależy od stosunku pomiędzy refraksją (zdolność i siła załamywania promieni świetlnych przez układ optyczny) a długością gałki ocznej. Jeśli stosunek ten ulegnie zachwianiu na rzecz jednego bądź drugiego czynnika dochodzi do niemiarowości, powstają zatem wady wzroku.

Jakie wady wzroku mogą wystąpić u dzieci?

U większości dzieci trafiających do gabinetów okulistycznych stwierdza się krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Ten ostatni może występować zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z krótko- bądź dalekowzrocznością. Wady te w większości są wrodzone, a część jest dziedziczna. Prócz tego istnieje także krótkowzroczność szkolna.

Jeśli dziecko skarży się, że po ciemku bardzo słabo widzi, boli je głowa, a do tego zauważymy, że mruży oczy i przysuwa książkę coraz bliżej twarzy znaczy to, że wystąpiła u niego krótkowzroczność. Wada ta występuje u około 10 % dzieci. Polega ona na tym, że wiązka światła zostaje zogniskowana nie bezpośrednio na siatkówce oka lecz tuż przed nią.

Charakterystyczne jest to, że osoby z taką wadą bardzo słabo widzą na odległość natomiast dobrze widzą z bliska. Warto zaznaczyć, że dzieci z krótkowzrocznością średnią i dużą, to jest od -4,0 do -8,0 oraz powyżej -8,0 dioptrii powinny unikać wysiłku fizycznego i zbyt forsownych ćwiczeń gimnastycznych. Wspomniana wcześniej tzw. krótkowzroczność szkolna powstaje w wieku 14-16 lat i występuje u dzieci nadmiernie obciążonych pracą wzrokową, jest to jednak wada, która się stabilizuje i zwykle nie przekracza -3,0 D.

Nieco trudniejsza sprawa jest z nadwzrocznością, gdyż dziecko, które ma wadę małą, czyli do +4,0 dioptrii może nie wykazywać żadnych niepokojących objawów, gdyż widzą dobrze zarówno z bliska, jak i z daleka i nie zgłaszają żadnych dolegliwości. Dopiero gdy wada staje się większa zaczynają się problemy z widzeniem z bliska. Nadwzroczność polega na łamaniu się wiązki światła za siatkówką. Wada ta najczęściej jest wrodzona. Zdarza się także, że wada wykryta po urodzeniu zmniejsza się w pierwszych latach życia, w takim przypadku mamy do czynienia z nadwzrocznością fizjologiczną.

Wraz z krótkowzrocznością i nadwzrocznością może także pojawić się u dziecka astygmatyzm. Powstaje wtedy, gdy siła łamiąca światło jest różna w różnych obszarach oka, a promienie krzyżują się w niejednakowych odległościach od siatkówki. Przyczynami niezborności mogą być zaburzenia symetrii krzywizny rogówki, rzadziej soczewki. Objawy podobne są w zasadzie do objawów krótkowzroczności. Dla wyraźniejszego widzenia osoba z astygmatyzmem mruży oczy, widzenie ma zamglone, zarówno patrząc w dal jak i blisko, linie pionowe mogą być widziane wyraźniej niż poziome i odwrotnie, podobnie jak w krótkowzroczności występują bóle głowy.

U dzieci można też spotkać się z zezem, czyli zaburzeniem widzenia obuocznego. Takie maluchy mają problemy z nauką, czytaniem i pisaniem. Zez polega na nieprawidłowym ustawieniu gałek ocznych.