Łupież oraz łysienie

EOLBhAamxriaRrLjg351UNlhwL3c0s.jpg
Dodano: 08:55 14 sierpnia 2008
Aktualizowano: 09:59 4 lipca 2012
Źródło:

ŁUPIEŻ

OPIS CHOROBY

Łupież polega na otrąbiastym złuszczaniu owłosionej skóry głowy. Jeśli skóra głowy nie ma cech łojotoku, występuje łupież zwykły, jeżeli natomiast skóra jest łojotokowa, tworzą się łuski większe, przesiąknięte łojem, przylegające do skóry.

OBJAWY

Łupież nie występuje u dzieci do 5. roku życia, pojawia się najczęściej dopiero po ukończeniu 10 lat. Jego nasilenie związane jest z okresem dojrzewania, a więc dotyczy osób pomiędzy 12 a 20 rokiem życia. W tym czasie występuje z jednakowym nasileniem u obu płci. U dzieci i niektórych starszych ludzi łupież ma postać sucha, nie dochodzi do łysienia. U części osób pomiędzy 17 – 24 rokiem życia nasila się łojotok i powstaje łupież tłusty. Ma on brudnożółte zabarwienie, włosy przetłuszczają się, mogą wypadać. Często towarzyszy mu świąd owłosionej skóry głowy.

PRZYCZYNY

Złuszczenie się naskórka owłosionej skóry głowy jest stanem fizjologicznym, jego nasilenie jest różne w różnych okolicach skóry. Czasami jednak intensywność złuszczania jest nadmierna i wtedy mówimy o łupieżu.
Od wielu lat dyskutowana jest rola drobnoustrojów w powstawaniu łupieżu. Najprawdopodobniej głównym winowajcą tej dolegliwości jest pityrosporium ovale, który przyczynia się do nasilania zmian. Jest to drobnoustrój zaliczany do grzybów. Poza tym stwierdzono, że stosowanie środków przeciw grzybiczych przynosi poprawę w leczeniu łupieżu, w przeciwieństwie do środków antybakteryjnych, które nie dają spodziewanych rezultatów.

LECZENIE NATURALNE:

Ziołolecznictwo
W skórę głowy należy codziennie wcierać herbatkę z rozmarynu lub wyciągu z czarnej rzepy. Do płukania włosów najlepiej używać naparu z pokrzyw lub z nagietka. Dobrym sposobem jest też stosowanie jogurtu jako odżywki do włosów. Można również stosować płukanki z pietruszki, z rumianku z dodatkiem soku z cytryny. W łupieżu tłustym, łojotokowym stosuje się dodatkowo takie zioła, jak: szałwia, jemioła, korzeń łopianu i korę wierzby.

Aromaterapia
Dobry efekt przynosi wcieranie we włosy oraz skórę głowy olejku lawendowego.

Dietetyka
Polecane jest picie tranu. Preparat ten ma wysoką zawartość witamin A i E, dzięki czemu odżywiają suche, cienkie i matowe włosy.

ŁYSIENIE

OPIS CHOROBY

Łysienie polega na nadmiernym wypadaniu włosów ze skóry głowy. Istnieją dwa główne mechanizmy łysienia. Pierwszy z nich polega na przedwczesnym starzeniu się włosów i wtedy wypadają włosy dojrzałe. Drugi polega natomiast na nieprawidłowym rozwoju włosów, w wyniku, czego stają się one niepełnowartościowe (dystroficzne) i wypadają, dlatego że nie są w stanie utrzymać się w skórze głowy.

OBJAWY

Łysienie typu męskiego (zwane też łojotokowym) rozpoczyna się na czole przez tworzenie się tzw. Kątów czołowych. Podobnie wypadają włosy z okolicy potylicznej głowy. Po pewnym czasie łysina potyliczna łączy się z łysiną czołową, odsłaniając najczęściej z wyjątkiem skroni skórę niemal całej głowy. Innym typem łysienia jest łysienie plackowate. Polega ono na nagłym pojawieniu się ognisk o okrągłym lub owalnym kształcie, pozbawionych włosów. Ogniska te mogą być mnogie i łączyć się ze sobą. Zwykle, chociaż trudno przewidzieć, po jakim czasie, włosy odrastają. Są jednak cieńsze i często siwe.
Wyróżnia się również coraz częstsze łysienie rozlane kobiet. Polega ono na przerzedzeniu włosów na szczycie głowy i w kątach czołowych. Często współistnieje z tym typem łysienia łojotok, łupież i świąd skóry głowy.

PRZYCZYNY

Komórki macierzy włosa, czyli cebulki włosów są bardzo wrażliwe na wszelkie szkodliwe czynniki pochodzenia wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Często więc a działanie takich czynników reagują nieprawidłowym funkcjonowaniem. Konsekwencją tego jest wypadanie włosów. Najbardziej powszechną przyczyną wypadania włosów jest stres. W dalszej kolejności występują czynniki hormonalne i dziedziczne. Niewątpliwie łysienie typu męskiego występuje w dużej mierze z powodu obecnych w organizmie mężczyzn hormonów płciowych, czyli androgenów. Ponadto łysienie może być spowodowane niedoborem żelaza, witamin, cynku i magnezu. Inną przyczyną mogą być przewlekłe choroby, np. niedoczynność tarczycy, choroby nowotworowe lub stosowane w nich leczenie (chemioterapia). Czasami zdarza się łysienie u kobiet w ciąży lub kilka tygodni po porodzie. Jest ono związane ze zmianami hormonalnymi i z reguły odwracalne.

LECZENIE NATURALNE

Ziołolecznictwo
Odżywiająco na włosy działają płukanki z naparów takich ziół, jak rumianek i skrzyp polny. Tradycyjną metodą jest mycie włosów żółtkiem jajka kurzego z dodatkiem soku z cytryny lub płukanie ich piwem. Ponadto bardzo skutecznie przeciwdziała wypadaniu włosów świeży sok z czarnej rzepy. Należy wcierać go w skórę głowy i włosy, co najmniej 3 razy w tygodniu. Jeśli wypadanie włosów jest skojarzone z przeżywanymi stresami i niepokojami, warto sięgać po napary z ziół działających uspokajająco, np. z kwiatu lipy, melisy, rumianku, jemioły czy dziurawca.

Aromaterapia
Zaleca się delikatne masowanie skóry głowy olejkiem cedrowym lub szałwiowym. Płyn do masażu przygotowuje się z 30 ml spirytusu z dodatkiem 5 kropli olejku eterycznego.

Dietetyka
Dieta korzystna dla włosów i paznokci to dieta zawierająca odpowiednią ilość witamin, głównie A i E, oraz cynku i krzemu. Pierwiastki te i witaminy występują w rybach, owocach morza, zielonych warzywach liściastych, olejach roślinnych, marchwi i pestkach dyni. Jeśli przyczyną łysienie jest niedobór żelaza, należy swą dietę wzbogacić w czerwone mięso, wątróbkę, zielone warzywa, soję.