Leki na łysienie

jx1h9J4830zoUPqhRgc64OwLpx5u1v.jpg


Administrator

Dodano: 12:04 28 listopada 2011
Aktualizowano: 12:12 28 listopada 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Łysienie dla wielu – szczególnie mężczyzn – jest po prostu naturalną koleją rzeczy wynikającą ze starzenia się. I w zasadzie można im przyznać rację. Natomiast rynek preparatów na wypadanie włosów twierdzi oczywiście co innego, że można z nim walczyć. Część z nich wykorzystuje bardzo egzotyczne składniki, ale niektórzy producenci stawiają na związki, które stosowane są w lekach.

Co ciekawe w większości wypadków, te składniki pierwotnie wykorzystywane były na całkowicie inne problemy. I najlepszym przykładem na to jest minoxidil – chyba najpopularniejszy obecnie związek, który pojawia się w wielu preparatach na łysienie androgenowe. Jednak na samym początku stosowany był on u osób mających nadciśnienie tętnicze. Powstrzymywanie łysienie było tak naprawdę skutkiem ubocznym. Badania naukowe, które później prowadzono wykazały, że w znacznej liczbie przypadków minoxidil jest w stanie zatrzymać wypadanie włosów. Problem jest jednak taki, że nie jest w stanie tego procesu odwrócić. U niewielkiej liczby badanych nastąpił delikatny porost włosów w łysych miejscach.

Kolejnym lekiem, który pierwotnie był wykorzystywany (bywa zresztą dalej) w inny sposób jest finasteryd. Stosowany był jako preparat, w przypadkach łagodnego przerostu gruczołu krokowego. Związek ten działa na DHT, czyli aktywną formę testosteronu odpowiedzialną za łysienie typu androgenowego. Jest to lek stosowany doustnie. Jako, że wpływa de facto na poziom hormonów mogą pojawić się skutki uboczne związane z aktywnością seksualną.

Ostatnim związkiem o którym wspomnieć trzeba jest kortyzon. To kolejny po finasterydzie organiczny związek chemiczny, który jest lekiem steroidowym. Wykorzystywany jest na przykład przy zatruciach cyjankiem potasu. Co ciekawe jest on wpisany na listę środków dopingujących, stąd też nie może być stosowany przez sportowców. W przypadku osób łysiejących jest kortyzon wstrzykiwany bezpośrednio w skórę głowy. Zastrzyki powtarza się raz w miesiącu, a pierwsze efekty mogą pojawić się po 4 tygodniach.

Podziel się ze znajomymi