Leczenie zatok


Administrator

Dodano: 14:07 4 marca 2013
Aktualizowano: 14:10 4 marca 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Ból, który pojawia się przy każdym gwałtowniejszym ruchu głową nie jest w żadnym wypadku przyjemnością. Jeśli nie będziemy leczyć zatok, to może się okazać, że taki objaw będzie nam towarzyszył bardzo często.

Chore zatoki to nie jest tak naprawdę problem jednorodny. Wiele zależy od tego z jakim typem tego schorzenia mamy do czynienia. Wyróżnia się więc między innymi ostre zapalenie zatok, przewlekłą formę, oraz zapalenie podostre. Pierwsze z wymienionych rozpoczyna się nagle, bez widocznej na pierwszy rzut oka przyczyny i trwa około 4 tygodni. Jeśli leczenie przebiega prawidłowo, to nie powinno być potem większych problemów. Przewlekła forma zapalenia zatok trwa dłużej niż 12 tygodni. Jej przyczyny szukać należy w nieprawidłowym leczeniu, chociażby ostrego zapalenia. Ostatnia z wymienionych forma trwa między 4, a 12 tygodniami i jest najbardziej łagodna.

Pierwszy krok w leczeniu zatok to zastosowanie leków farmakologicznych. Stosuje się między innymi takie preparaty, które pozwalają niejako obkurczyć naczynia błony śluzowej znajdujących się w zatokach. Kolejna grupa to leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Zdarza się, że trzeba zastosować antybiotyk na zatoki. Farmakologia to jednak najbardziej „łagodna” forma leczenia problemów z zatokami. Jeśli podejdziemy do niego lekceważąco, lub z jakiegoś powodu nie da ono zadowalających efektów może nas czekać zabieg. Najczęściej dotyczy to osób, które mają przewlekły typ zapalenia zatok. Operacyjne leczenie o którym mowa, ma na celu odtworzeniu prawidłowej budowy nosa, ale i zatok. Zabieg ma usunać także zmiany, które wywoływane są przez stan zapalny.

Oprócz wyżej wymienionych sposobów, istotne jest też działanie wspomagające leczenie. Mowa tutaj chociażby o chwilowej zmianie otoczenia. Często, osobom z chorymi zatokami, zaleca się wyjazd w miejsce gdzie panujące nieco inne warunki klimatyczne. Stosuje się również specjalnie naświetlenia. Metoda, która u wszystkich w zasadzie wywołuje lęk, to punkcja. Jej efektem ma być uwolnienia pacjenta od bólu, spowodowanego przez chore zatoki. Jednak już sama punkcja naprawdę nie należy do zabiegów przyjemnych.

Podziel się ze znajomymi