Leczenie zapalenia ucha

Orls5cM07Ke5m482848053Rec3uyVm.jpg


Administrator

Dodano: 12:04 29 maja 2013
Aktualizowano: 12:14 29 maja 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

To problem zdrowotny, którego częstotliwość występowania jest bardzo duża. Dość trudno znaleźć osobę nie mającą w swoim życiu problemów z uszami. U niektórych osób zapalenie ucha, może występować, wręcz cyklicznie (np. na przełomie zimy i wiosny).

Zapalenie ucha zapaleniu nierówne. W związku z tym sposób leczenia jest zależny od problemu, który nas trapi. Dwie główne możliwości to zapalenie ucha zewnętrznego, lub zapalenia ucha środkowego. Pierwsza z nich obejmuje błonę bębenkową, ale także zewnętrzny przewód słuchowy. Ten typ choroby zaczyna się przede wszystkim bólem w okolicach ucha. W jego środku może gromadzić się płyn o dość nieprzyjemnych zapachu, czasem również naskórek. Jeśli chodzi o leczenie zapalenia ucha zewnętrznego, to ogranicza się ono przede wszystkim do przyjmowania leków przeciwhistaminowych. Ich głównym zadaniem jest ograniczenie jednego z dość męczących objawów, czyli swędzenia ucha. Drugim typem leków jakie się stosuje są tabletki przeciwbólowe. W leczeniu używa się również antybiotyki.

W przypadku zapalenia ucha środkowego, istotne jest dokładne rozpoznanie. Diagnoza pozwala między innymi ustalić, czy problem ma na przykład ostry przebieg. To też w pewien sposób warunkuje sposób leczenia. Ostre zapalenie ucha środkowego wymaga zastosowania tak zwanych leków niesteroidowych o działaniu przeciwzapalnym. Oprócz nich wykorzystuje się preparaty obkurczające. Jeśli przy ostrym zapaleniu ucha środkowego pojawia się wyciek, to unika się stosowania antybiotyków.

Leczenie powyżej opisanych problemów nie powinno lekarzowi nastręczać wielu trudności. Istnieje jednak pewne ryzyko wystąpienia tak zwanego utajonego zapalenie ucha środkowego. Można je określić jako powikłanie. Najczęściej wynika ono z zaprzestanie leczenia pierwotnej choroby w związku z częściowym, lub całkowitym zanikiem objawów. To oczywiście nie oznacza wyleczenia. Utajone zapalenie ucha środkowego rozwija się około 2 tygodni i po tym czasie ujawniają się objawy. Schorzenie to może zamienić się w zapalenie wyrostka sutkowatego.