Leczenie wrzodów żołądka

ltS709v5KmluI8z6ev0J5pm04unf8x.jpg


Administrator

Dodano: 12:49 13 sierpnia 2012
Aktualizowano: 13:00 13 sierpnia 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Uszkodzenie śluzówki żołądka (zdarza się, że i dwunastnicy) zwane też potocznie chorobową wrzodową to bardzo poważny, a przede wszystkim bolesny problem. Szacuje się, że prawie połowa ludzi na świecie cierpi na to schorzenie. Oczywiście nie wszyscy w takim samym stopniu, co nie zmienia faktu, że należy je leczyć.

Jest to choroba wywoływana przede wszystkim przez pewną bakterię. Istotne z punktu widzenia chorego jest oczywiście odpowiednie leczenie. Tego to można dokonać na co najmniej kilka sposobów. Jednym z podstawowych celów, jakie powinien przed sobą postawić chory jest zmiana dotychczasowego jadłospisu. Chociaż tak naprawdę nie ma konkretnych, przekonujących dowodów na to, że faktycznie przyśpiesza w jakikolwiek sposób gojenie wrzodów, to nie zaszkodzi spróbować. Przede wszystkim należy z diety wyrzucić wszystkie potrawy, które mogą nasilać objawy. Mowa tutaj głównie o ostrych, jak i tłustych potrawach. Co ciekawe, z menu musimy też wyrzucić soki owocowe. Często powtarzaną informacją jest to, że alkohol może negatywnie wpływać na gojenie się wrzodów. Nie jest to żaden sposób udowodnione, co nie zmienia faktu, że najlepiej w przypadku gdy dotknie nas ta choroba, unikać go po prostu.

Jeśli chodzi o samo leczenie, to najczęściej stosuje się specjalne leki, których zadaniem jest praktycznie całkowite zmniejszanie wydzielania się kwasu solnego. Nierzadko jest tak, że istnieje potrzeba zastosowania kilku leków naraz, nawet dwóch albo trzech. Jednym z nich może być preparat, który odpowiada za gojenie się wrzodów. Czasem istnieje potrzeba zatrzymania wydzielania soków żołądkowych.

Z chorobą wrzodową nie ma żartów, bo jeśli pozostawimy ją samej sobie, to istnieje ryzyko wystąpienia powikłań. Tutaj najczęściej wymienia się krwotok z przewodu pokarmowego, a także przebicie wrzodu. Choroba ta lubi również powracać. Co ciekawe bardzo często pojawia się ona w określonych porach roku. Najczęściej dotyczy to jesieni i wiosny. Dlatego też wspomniana dieta, a także unikanie używek obowiązuje przez cały rok.

Podziel się ze znajomymi