Leczenie endometriozy

pEydsjGSliEfSMStW6DRCD9QqduBq5.jpg


Administrator

Dodano: 13:37 26 maja 2009
Aktualizowano: 14:23 5 września 2011
Źródło: www.newsweek.com

Dla Padmy Lakshmi, byłej modelki i prowadzącej program „Top Chef” problem rozpoczął się kiedy była nastolatką. Zawsze cierpiała podczas miesiączek, ból zwiększał się z wiekiem. Próbowała wszystkich tabletek przeciwbólowych jakie były dostępne w sklepach, jednak nic nie pomagało. W końcu jej ból minimalizował silny lek przeciwbólowy Vicodin, dzięki któremu potrafiła przetrwać najgorsze dni w miesiącu. Już sama nie wie z ilu zleceń musiała zrezygnować tylko dlatego, że ból przykuwał ją do łóżka, niekiedy nawet na cztery dni. Jej matka przechodziła miesiączkę w podobny sposób, jak mówi Lakshmi „Myślałam, że po prostu taki mój los”.

W roku 2006 w którym po raz kolejny musiała zrezygnować z sesji zdjęciowej Lakshmi z powodu obfitego krwawienia i bólu, jej lekarz wysłał ją na konsultację do doktora Tamera Seckina, chirurga specjalizującego się w leczeniu endometriozy. Po przeanalizowaniu jej przypadku i badaniu lekarskim Seckin był wręcz stuprocentowo pewny, że przyczyną bólu jest ciężka endometrioza, tajemnicza, bolesna choroba dotykająca około 10 procent kobiet i przyczyniająca się prawdopodobnie do połowy przypadków niepłodności.

Lekarze wierzą, że endometrioza wywoływana jest kawałkami tkanki macicy, które zamiast zostać wydalone podczas krwawienia miesięcznego dostają się do jamy brzusznej gdzie tworzą narosty zbędnej tkanki. Niektórzy wierzą, że część pacjentek rodzi się z przemieszczoną tkanką albo tkanka ta wraca do jajowodu. U niektórych kobiet, grudki tej tkanki zagnieżdżają się, w jakiś sposób otrzymują dopływ krwi i rosną poza macicą. Tak jak tkanka wyścielająca macicę jest wrażliwa na hormony, tak więc powiększa się i krwawi w czasie cyklu miesięcznego kobiety. Po pewnym czasie formują się zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą lub zrosty co uszkadza jamę brzuszną, obszar miednicy i jelit i powoduje spory ból, z reguły przed miesiączką.

Ponieważ niewiele kobiet zaznajomionych jest z objawami endometriozy i nie istnieje prosty sposób diagnozowania, rozpoznanie choroby trwa nieraz 10 lat. Padma Lakshmi na przykład miała 36 lat w momencie diagnozy. Została skierowana na zabieg laparoskopowy by skrupulatnie wyciąć zbędną tkankę, zabieg miał trwać 90 minut. Tymczasem okazało się, że trwał cztery godziny, a to był pierwszy z czterech zabiegów.

Im więcej tkanki wycinano, tym lepiej czuła się Lakshmi. „Jestem teraz inną osobą”, twierdzi. „Wcześniej ukrywałam ból bo uważałam, że ludzie uznają, że przesadzam. Podejrzewam, że niektórzy z moich bliskich w pewnym stopniu właśnie tak czuli.” Jednak im lepiej się czuła, tym bardziej denerwowało ją to, że musiała czekać tak długo na skuteczną terapię tej powszechnej dolegliwości. Zadawała doktorowi Seckinowi podobne pytania jakie zadają mu jego pacjentki: dlaczego wcześniej nikt nie zdiagnozował tej choroby. Wokół endometriozy jest dużo niepewności i nieporozumień, dlatego Lakshmi postanowiła działać.

Wraz z doktorem Seckinem postanowili założyć Amerykańską Fundację Endometriozy (the Endometrosis Foundation of America). Jej celem jest zwiększenie świadomości, poprawienie edukacji i wywieranie presji na Kongres by przeznaczono więcej pieniędzy na badania i skupiono się na nauczaniu studentów szkół medycznych o tym schorzeniu. Chcą również by więcej osób poznało objawy endometriozy, takie jak okropny ból w czasie krwawienia miesięcznego nie znikającego po rozpoczęciu krwawienia, ból podczas stosunku, oddawania moczu i/albo defekacji, wzdęcia, niepłodność; uporczywe bóle w podbrzuszu i uczucie dyskomfortu.

Doktor Aaron Styer endokrynolog zajmujący się sprawami niepłodności specjalizuje się w leczeniu endometriozy twierdzi, że pacjentki, które bólu brzucha nie mogą załagodzić ogólnodostępnymi środkami przeciwbólowymi powinny podejrzewać coś więcej niż tylko PMS czy miesiączkowe bóle brzucha. Zwłaszcza jeżeli ból uniemożliwia im normalne funkcjonowanie i muszą opuszczać pracę lub szkołę. USG dopochwowe i badanie lekarskie pozwoli określić które kobiety mogą posiadać problemy z endometriozą. Diagnozę może być potwierdzona jednak tylko po przebadaniu wyciętej tkanki.

W zależności od objawów i wieku kobiety lekarze stosują lekarstwa przeciwbólowe i hormonalne. Lekarstwa hormonalne skutecznie zmniejszają tkankę, ból i zatrzymują krwawienia miesięczne odcinając produkcję estrogenu w jajnikach i tworząc tymczasową menopauzę. Minusem jest fakt, że wiele kobiet zamienia jeden zestaw nieprzyjemnych dolegliwości na inne towarzyszące nagłej menopauzie. A jej skutki uboczne to uderzenia gorąca, suchość pochwy, bezsenność, bóle głowy i ryzyko osteoporozy. Według Styer niewiele wiadomo o leczeniu długoterminowym, zwłaszcza młodszych kobiet które pragną założyć rodzinę. Problem endometriozy kończy się w momencie rozpoczęcia menopauzy i zatrzymania miesiączkowania.

Doktor Harry Reich, jeden z pionierów chirurgii laparoskopowej, zauważa problem z lekarstwami, które jeszcze nikogo nie wyleczyły. Podczas gdy próby zahamowania rozwoju tkanki za pomocą laserów czy innej formy chirurgii elektrycznej okazały się nieskuteczne, zabieg laparoskopowy wykonany przez doświadczonego lekarza jest w stanie zapobiec przed nawrotem choroby. Seckin uważa, że te zabiegi oczyszczające pozwalają czasami kobietom zajść w ciążę nie uciekając się do zapłodnienia in vitro. Dziesięć lat temu operacje na endometriozę postrzegane były jako dziwny chwyt, teraz zyskują szacunek i uwagę. Niestety nie oznacza to, że nie mają one minusów. Styer podkreśla, że niewielu jest lekarzy specjalizujących się w tego rodzaju zabiegach.

Tymczasem badania trwają. Okazuje się, że 80-90 procent kobiet ma tkankę przeniesioną w obrębie brzucha, jednak u niewielu z nich tkanka ta się rozprzestrzenia. Wciąż musimy zrozumieć dlaczego u niektórych kobiet tkanka ta formuje się, zagnieżdża i tkwi przez lata. Ten obszar ginekologii nie jest dokładnie zbadany jednak pojawia się coraz więcej zainteresowania endometriozą. Lakshmi ma nadzieję, że jej działania przyniosą skutek i kobiety cierpiące na bóle brzucha zaczną szukać pomocy. Jak mówi Lakshmi „Chcę edukować kobiety po to by nie musiały przechodzić przez to, przez co ja przechodziłam. Gdyby fundacja została założona wcześniej więcej kobiet miałoby dłuższy okres rozrodczy. Jeżeli więc wasze bóle podczas okresu są duże, idźcie się przebadać.”