Leczenie anginy paciorkowcowej

Q31z7VjdZ87H4804i8AGf9XyqLfQaK.jpg


Administrator

Dodano: 12:00 18 kwietnia 2013
Aktualizowano: 12:11 18 kwietnia 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Jest to choroba, która atakuje przede wszystkim dzieci. Angina sama w sobie jest uznawana za jedną z najczęściej występujących infekcji dróg oddechowych. Choroba ta ma dość charakterystyczne objawy, po których dość łatwo ocenić, że to właśnie z nią mamy do czynienia.

Zacznijmy właśnie od objawów związanych z angina paciorkowcową. Przede wszystkim choroba ta objawia się poprzez gorączkę, ból gardła, a także powiększenie węzłów chłonnych. Często pojawia się też powiększony języczek podniebienny. Samo gardło jest w czasie anginy paciorkowcowej zaczerwienione, a głębiej pojawia się tak zwana treść ropna.

Główną przyczyną tej choroby jest bakteria o nazwie paciorkowiec ropny. Aby sprawdzić czy faktycznie to ona atakuje nasz organizm, lekarz przeprowadza dość prosty test. Pobiera on z tylnej części gardła wymaz (przy pomocy wacika). Następnie sprawdza się czy pojawi się na niej paciorkowiec. Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce – mamy do czynienia z anginą. Leczenie tej choroby, przede wszystkim musimy być bardzo dokładne. Jeśli angina pozostanie niedoleczona to mogą wystąpić powikłania. Najbardziej ciężkie z naszego punktu widzenia są: ostre paciorkowcowe zapalenie nerek i choroba reumatyczna. Mogą też pojawić się inne problemy zdrowotne, zwłaszcza związane z niedostatecznym wyleczeniem konkretnych objawów anginy.

W leczeniu anginy stosuje się przede wszystkim leki zawierające amoksycyklinę. Głównie są to antybiotyki, które zazwyczaj przyjmuje się przez 7 dni. Jeśli mimo leczenia utrzymują się objawy anginy, to konieczna jest konsultacja z lekarzem. Istnieją również domowe sposoby na tę chorobę. W największym skrócie – w czasie anginy należy przyjmować jak najwięcej płynów. Można również stosować domowe receptury na syrop, które mają pomóc na ból gardła. Z drugiej strony, bez większych problemów kupimy preparaty, których zadaniem jest wyleczenie tego objawu.

Niezależnie od metody leczenia, którą wybierzemy, najważniejsze jest to abyśmy w pełni wyleczyli chorobę. Jeśli dotknęła ona naszego dziecka, tym więcej uwagi trzeba poświęcić. Jego organizm jest przecież słabszy od naszego i niekoniecznie sam sobie z chorobą poradzi.