Leczenie obrzęku płuc

płuca12


Administrator

Dodano: 14:04 28 czerwca 2013
Aktualizowano: 14:04 28 czerwca 2013
Źródło:

To problem zdrowotny, który może być poważnym zagrożeniem dla życia. Może się on pojawić w sytuacji, kiedy znajdujemy się w górach, zwłaszcza na dużych wysokościach. Dotyczyć to może zarówno osób, które rzadko odwiedzają takie miejsca, jak i u profesjonalistów.

Łacińska nazwa obrzęku płuc to Oedema pulmonum. To sytuacja, w której dochodzi do nagłej niewydolności krążenia. Przyczyny obrzęku płuc szukać należy przede wszystkim w lewej komorze serca. Kiedy pojawia się ten problem dochodzi do nieprawidłowości związanych z przepływem krwi znajdujących się w naczyniach płucnych. Lewa komora serca ma problem z przepompowaniem jej do pozostałych części naszego ciała. Może to być efektem na przykład zawału serca, wadami tego narządu, a także nagłego skoku ciśnienia. Przyczyną obrzęku płuc mogą być także substancje toksyczne.

Głównym objawem tego problemu jest nagła i silna duszność. Charakterystyczne jest to, że może ona być nieco mniejsza, w sytuacji kiedy chory siedzi. W przypadku duszności przy obrzęku płuc, problem dotyczy zarówno wdechu, jak i wydechu. Oddech w tym wypadku staje się przyśpieszony, U osoby z obrzękiem płuc można również zauważyć szybką pracę serca. Pojawia się też kaszel. Chory będzie się też czuł bardzo pobudzony.

Obrzęk płuc może mieć nagły przebieg i jedynym rozwiązaniem jest wezwanie lekarza. Samo leczenie, czy też bardziej walka z tym problemem powinna odbywać się w szpitalu. Pacjent powinien leżeć w łóżku, jednak jeśli trafimy do lekarza w początkowej „fazie” obrzęku płuc, zalecana jest pozycja siedząca. W leczeniu stosuje się różne leki. Jeśli dochodzi do dodatkowych objawów, takich jak na przykład arytmia serca, stosuje się medykamenty, które unormują pracę tego narządu. Powrót do normalnego funkcjonowania pacjenta – jeśli obrzęk płuc zostanie „zlikwidowany” powinnien następować stopniowo. Niestety często zdarza się tak, że ten stan chorobowy kończy się śmiercią.

Podziel się ze znajomymi