Leczenie nerwicy


Administrator

Dodano: 13:23 2 lipca 2013
Aktualizowano: 13:23 2 lipca 2013
Źródło:

To bardzo poważny i złożony problem, który może objawiać się w sposób niekoniecznie kojarzący się w pierwszej chwili z nerwami, czy nadmiernym stresem. Kluczem do leczenia nerwicy jest więc przede wszystkim jej odpowiednie zdiagnozowanie.

Zacznijmy więc od krótkiego testu, sprawdzenia czy mamy problem z nerwicą. Objawy tej choroby mogą na pierwszy rzut oka świadczyć o całkiem innym problemie zdrowotnym. Osoby cierpiące na nerwicę mają często napady uczucia gorąca i zimna (zazwyczaj na przemian). Swędzenie i drętwienie poszczególnych części ciała to kolejne objawy. Nudności i zawroty głowy mogą świadczyć o wielu problemach zdrowotnych, ale pojawiają się również przy nerwicy. Poczucie duszności, ucisku w klatce piersiowej, a także zawroty głowy i omdlenia – to też objawy opisywanej choroby. Jeśli symptomy te występują mniej więcej w jednym czasie (różne może być ich nasilenie), to możemy podejrzewać nerwicę. Oczywiście ostateczną decyzję podejmuje lekarz.

Leczenie nerwicy rozpoczyna się od określenia problemu. Zrozumienie z jakim problemem mamy do czynienia również ma ogromne znaczenie. Z medycznego punktu widzenia najskuteczniejsze jest połączenie farmakologii i psychoterapii. W przypadku tej pierwszej formy leczenia stosuje się przede wszystkim leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe. Te drugą niestety mogą prowadzić do uzależnienia więc powinniśmy uważać z ich braniem. Psychoterapię rozpoczyna się tak naprawdę w momencie, kiedy zostaną wykluczone inne przyczyny występujących objawów. Jeśli dojdzie do wykluczenia innych możliwości, to w tym momencie otwiera się niejako droga do zastosowania psychoterapii.

Ta terapia polega przede wszystkim na ustalaniu przyczyny problemu, który powoduje nerwicę, a potem niejako oswojenie z nim osoby na nią cierpiącej. Ilość sesji, na których będzie prowadzona psychoterapia jest zależna przede wszystkim od stopnia rozwoju choroby, ale także postępów jakich dokonuje pacjent.

Więcej na temat

Podziel się ze znajomymi