Krwiomocz może być niebezpieczny

Dodano: 12:42 21 października 2013
Aktualizowano: 12:45 21 października 2013
Źródło:

Pojawienie się krwi w moczu, zawsze wymaga od nas konsultacji z lekarzem. O ile zdarza się, że taki objaw ustępuje w sposób samoistny, to najczęściej oznacza poważny problem zdrowotny, który może wymagać natychmiastowej interwencji.

Hematuria
(to inna nazwa opisywanego problemu), to nic innego jako obecność erytrocytów w moczu. Często towarzyszą jej dodatkowe objawy (nie jest to jednak regułą). Wyróżnia się dwa rodzaje krwiomoczu: mikrohematuria i makrohematuria. W pierwszym wypadku mamy do czynienia z sytuacją, kiedy obecność erytrocytów może zostać zauważona jedynie w badaniu laboratoryjnym. Makrohematuria z kolei, to sytuacja w której krew jest możliwa do zobaczenia „gołym okiem”.

Jak wspomniałem, przyczyna krwiomoczu może nie oznaczać problemu zdrowotnego dla osoby u której się pojawi. Taki powód określany jest jako idiopatyczny. Przymiotnik ten określa sytuacje w medycynie, gdzie dany problem zdrowotny powstaje w sposób spontaniczny, lub nie da się określić jego jasnej i konkretnej przyczyny, a także ewentualnego wpływu na zdrowie.

Dużo częściej jednak w przypadku krwiomoczu da się określić powód jego wystąpienia, Objaw ten między innymi jest związany z nowotworem nerek. Symptom ten pojawia się też w wyniku uszkodzenia układu moczowego. Krwiomocz może wystąpić też w sytuacji kiedy w pęcherzu moczowym pojawia się ciało obce. Męskim problemem  bywa też choroba gruczołu krokowego. Przy niej też występuje krwiomocz. Gruźlica nerek i nadciśnienie złośliwe, to też problemy zdrowotne związane z opisywanym objawem.

Co istotne, makrohematuria pojawia się również w przypadku zażywania niektórych leków. Dotyczy to szczególnie tych preparatów, których zadaniem jest zmniejszanie krzepliwości krwi. Mówimy tutaj o sytuacji w której zostaną ona przedawkowane. Skaza krwotoczna też bywa powodem pojawienia się krwiomoczu.

Powody opisywanego objawu mogą być naprawdę poważne. W zasadzie wszystkie przyczyny kwalifikują się do natychmiastowej wizyty u lekarza.

Podziel się ze znajomymi