Konsekwencje zapalenia trzustki

A44y32iH14zEFpZc744qfb39Ww1avU.jpg


Administrator

Dodano: 12:45 16 czerwca 2011
Aktualizowano: 12:49 16 czerwca 2011
Źródło: Autor: Sylwia Śliż

Co przyczynia się do rozwoju zapalenia trzustki, jakie daje objawy i jakie czynniki sprzyjają zachorowaniu?

Najczęściej do uszkodzenia trzustki dochodzi w wyniku nadużywania alkoholu lub w konsekwencji zatkania się przewodu żółciowego wspólnego przez kamień żółciowy, następuje wówczas wsteczny odpływ żółci do trzustki i aktywacja enzymów trawiennych. Rzadziej przyczyną zapalenia trzustki są urazy jamy brzusznej, infekcje wirusowe, zaburzenia poziomu tłuszczów we krwi, rak trzustki, niektóre leki, zabiegi operacyjne lub diagnostyczne na trzustce i układzie żółciowym. W 20–30% ostre zapalenie tego narządu rozpoczyna się bez widocznej przyczyny, jest to tzw. postać idiopatyczna zapalenia trzustki.

Wśród czynników zwiększających ryzyko wystąpienia zapalenia trzustki wymienia się przede wszystkim nadużywanie alkoholu, otyłość, kamice żółciową, niedożywienia i przyjmowanie niektórych leków (cytostatyki, hydrochlrotiazyd, sterydy).

Do najczęstszych objawów spowodowanych zarówno stanem zapalnym, jak i działaniem dostających się do krwioobiegu enzymów trawiennych należą:
- silne bóle brzucha w środkowej i górnej części brzucha, które mogą promieniować do pleców i nie ustępują po zażyciu leków przeciwbólowych,
- skąpe wymioty nie przynoszące ulgi,
- bolesne wzdęcia brzucha, zaparcia, zatrzymanie gazów,
- gorączka,
- bóle mięśniowe,
- w ciężki postaciach ostrego zapalenia trzustki występuje spadek ciśnienia krwi, wstrząs, zatrzymanie moczu i ostra niewydolność nerek, skrajne przypadki mogą nawet zakończyć się śmiercią.

Natomiast w postaciach przewlekłych, związanych z postępującą niewydolnością narządu pojawiają się nawracające, uporczywe bóle o różnym nasileniu, występują głównie po posiłku, utrata masy ciała, podwyższony poziom cukru we krwi (cukrzyca), uporczywe biegunki, niewielkiego stopnia żółtaczka i świąd skóry. Te ostatnie objawy wymagają dalszej, dokładnej diagnostyki, gdyż mogą świadczyć w rozwoju raka trzustki.

Podziel się ze znajomymi