Jakie są skutki otyłości?

Dodano: 08:22 22 sierpnia 2016
Aktualizowano: 08:22 22 sierpnia 2016
Źródło:

Określana jest mianem plagi naszych czasów. W krajach wysokorozwiniętych otyłość jest uznawana za poważny problem społeczny. Znany jest szereg chorób atakujących nasz organizm, które w mniejszym, lub większym stopniu są jej efektem. Otyłość to jednak też problem natury psychospołecznej. Osoby cierpiące na nią nierzadko są odbierane w sposób negatywny. Otyłość może w związku z tym wywoływać stany depresyjne.

Jest ona stanem zagrożenia dla naszego zdrowia. To efekt dużego zasięgu oddziaływania otyłości, jeśli chodzi o poszczególne części naszego organizmu. Zaczniemy od krążenia krwi. Otyłość w dłuższej perspektywie może wywoływać choroby związane z sercem, nadciśnienie tętnicze i miażdżycę. Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że każdy z tych problemów zdrowotnych będzie miał kolejne negatywne konsekwencje dla naszego organizmu.

Otyłość ma wpływ nie tylko na układ krążenia, ale też i pokarmowy. Z biegiem czasu prowadzi ona między innymi do nietolerancji glukozy. Problemem jest też odporność na insulinę. W konsekwencji może wystąpić cukrzyca typu 2. Otyłość powoduje m.in. kamicę pęcherzyka żółciowego, ale także nowotwór jelita grubego.

Ma ona wpływ też na nasz układ kostny. Zbyt duża ilość kilogramów to dla niego ogromne obciążenie. Efektem tego będą problemy z kośćmi, bóle kręgosłupa itp. Otyłość może też prowadzić do choroby zwyrodnieniowej stawów. Powoduje ona też problemy związane z układem płciowym. Po pierwsze prowadzi do upośledzenia płodności. U kobiet może ona wywołać nowotwory piersi, a także zespół torbielowatości jajników. Otyłość w końcu, wpływa też na układ moczowy. W tym wypadku powodować może m.in. dnę moczową.

Otyłość wpływa nie tylko na fizyczny aspekt naszego organizmu, ale i na wspominaną we wstępie psychikę. Może ona wywołać między innymi zmianę w relacji z otoczeniem, poczucie winy, niskiej wartości własnej osoby i rozżalenie. U osób otyłych większe jest ryzyko wystąpienia depresji. Problemem jest również negatywny odbiór przez najbliższe otoczenie. W przypadku osób otyłych funkcjonuje wiele stereotypów, które przedstawiają ich w złym świetle, co ma bezpośredni wpływ na ich psychikę.