Jakie choroby przenoszone są przez komary?

mosquito
Dodano: 09:04 29 maja 2014
Aktualizowano: 09:39 29 maja 2014
Źródło:

Przenoszenie przez owady chorób, kojarzy nam się przede wszystkim z tropikami, gdzie takie sytuacje nie są rzadkością. Natomiast również w Polsce możemy zostać zarażeni egzotyczną z naszego punktu widzenia chorobą, właśnie przez komary.

Przykładem jest dirofilarioza. To choroba, którą spotkać można przede wszystkim w Europie Południowej, a także na terenie Australii i Azji. To właśnie mieszkańcy tych części świata chorują na nią najczęściej. W naszym kraju, nawet jeśli dojdzie do zakażenia, to zwykle układ odpornościowy radzi sobie z tym problemem doskonale. Ta choroba przenoszona przez komary, może być jednak zagrożeniem dla psów. Znowu jednak zdecydowanie większym problemem jest sytuacja, kiedy nasz pupil przebywał w rejonach świata w których ta choroba atakuje najczęściej. Dość trudno może być nam zauważyć jej objawy. Choroba ta może rozwijać się od kilku miesięcy, do nawet kilku lat.

Kolejnym problemem zdrowotnym, który do pewnego momentu największym zmartwieniem był w krajach Ameryki Południowej i Afryki, jest leiszmanioza. Choroba ta może pojawić u psa ukąszonego przez zarażonego komara. Bardzo rzadko występuje sytuacja, aby leiszmanioza przeniosła się z tego zwierzęcia domowego na człowieka. Psy jednak mogą mieć bardzo poważne dolegliwości zdrowotne, takie jak chociażby problemy ze wzrokiem, czy zapalenie kości. U ludzi z tą chorobą najczęściej występuje zszarzenie skóry i owrzodzenia.

Borelioza to choroba kojarzona przed wszystkim z kleszczami, ale to nie do końca prawda. Choroba ta może być również efektem ugryzienia przez komara. Szacuje się, że około 2% tych owadów może w ten sposób wpłynąć na nasze zdrowie. Pierwsze objawy tej choroby mogą zostać przeoczone. Nie są one na tyle charakterystyczne, by skojarzyć je właśnie z boreliozą. To między innymi złe samopoczucie i zmęczenie. We wstępnym etapie rozwoju choroby występują też symptomy grypopodobne. Warto obserwować skórę w okolicach miejsca ugryzienia, bo to właśnie w tym miejscu może wystąpić zmiana skórna wskazująca na rozwój boreliozy.