Jaki to ból głowy

arwf41hhKhk53bUR2yzWjx7zyi6492.jpg


Administrator

Dodano: 09:53 7 listopada 2011
Aktualizowano: 10:35 7 listopada 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Na bóle głowy skarży się około 70% Polaków, choć zdarzają się również osoby twierdzące, że nigdy w życiu nawet małego bólu głowy nie miały. Dolegliwości te mogą mieć różną etiologię – mogą być spowodowane problemami neurologicznymi, chemicznymi, psychicznymi, przyczyną mogą być czynniki fizyczne bądź bakteriologiczne. Bóle głowy pojawiające się często, jeśli do tego są intensywne mogą sugerować szereg chorób, dlatego powinno skonsultować się w takiej sytuacji z lekarzem.

Bóle głowy dzieli się przede wszystkim na dwie kategorie: bóle będące objawem choroby, tzw. wtórne i bóle samoistne.
Ostry, pulsujący ból, obejmujący połowę głowy to charakterystyczny objaw migreny. Atakuje niespodzianie ostrym, niemal nie do zniesienia bólem, który może wręcz uniemożliwić poruszanie głową. Towarzyszy jej często widzenie aury, mroczków i błysków, a w wielu przypadkach – chwilowe znaczne pogorszenie widzenia. W czasie migreny człowiek może cierpieć także na światłowstręt, bardzo często towarzyszy jej także biegunka, wymioty i kołatanie serca. Najważniejszym jest nie dać się migrenie „rozbujać” i nie czekać na nasilenie się jej z zażyciem leku.

Gdy zaatakuje Cię ból potylicy, z tyłu głowy i towarzyszy mu szum, dzwonienie w uszach to może to wskazywać na problemy z ciśnieniem. Często potyliczny ból głowy jest jedynym objawem nieprawidłowego ciśnienia, dlatego trzeba zwracać na to uwagę i przynajmniej raz w roku kontrolować ciśnienie. Środkami zaradczymi jest przede wszystkim profilaktyka – rzucenie palenia, odstawienie alkoholu i odpowiednia dieta.

Jeśli odczuwasz dziwny, palący lub kłujący ból w oczodole, zwykle po jednej stronie twarzy, który promieniuje na szczękę, a nawet obszar ucha i potylicy, możesz mieć pewność, iż jest to klasterowy ból głowy, znany również jako ból Hartona. Jest to przypadłość znacznie różniąca się od innych bólów głowy. Towarzyszą mu łzawienie i zaczerwienienie oka, katar, wzmożona potliwość twarzy. Ból trwa zwykle od 15 do 30 minut i może pojawiać się nawet kilka dni z rzędu. Odczuwany jest zwykle po przebudzeniu, a spowodować może go między innymi stres, spożywanie alkoholu, palenie papierosów, a także zmiany ciśnienia atmosferycznego.

W przypadku bólu obejmującego okolice nosa, policzków i czoła, nasilającego się przy pochylaniu i poruszaniu głową, mamy do czynienia z zapaleniem zatok. Zwykle idzie w parze z katarem i trudnościami z oddychaniem.

Masz wrażenie, że Twoją głowę obejmuje i ściska jakaś obręcz? Najprawdopodobniej cierpisz na ból napięciowy. Charakterystyczne dla niego jest to, że nie jest on bardzo silny, jest natomiast męczący i uporczywy, gdyż może trwać nawet kilka tygodni. Wywołany jest zwykle przemęczeniem, stresem, pracą w pozycji wymuszającej napięcie mięśni karku. Pomocne bywa zażywanie magnezu.

Ból ulokowany z tyłu głowy, któremu towarzyszy ból karku a nawet barków. Równocześnie mogą występować też nudności i wymioty, zawroty głowy, kołatanie serca i nadpotliwość. Może być to objaw problemów z kręgosłupem, dlatego trzeba skonsultować go z lekarzem.

Podziel się ze znajomymi