Jak zbadać swoją tarczycę?

uKOV41xQxU8M8yU2o9JqtmGNa8i0fe.jpg


Administrator

Dodano: 08:57 15 listopada 2011
Aktualizowano: 09:05 15 listopada 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Jak wspomniałem tarczyca to gruczoł, który wytwarza hormony (oznaczone jako T3, T4 oraz kalcytoninę) mające ogromny wpływ na metabolizm, ale i również gospodarkę wapniowo-fosforową naszego organizmu. Zdawać by się mogło, że to tylko dwie funkcje, ale tak naprawdę skutki niedoboru tych hormonów bądź nadczynności tarczycy mogą być naprawdę poważne. Dlatego też tak istotna jest diagnostyka. Pytanie z tytułu należałoby nieco zmodyfikować, bo rzecz jasna badań nie będziemy robili my sami, tylko specjalista, ale nam ze swojej strony przyda się wiedza na temat tego jakie mamy możliwości.

Najważniejszym badaniem, które dotyczy naszej tarczycy jest tak zwane sprawdzanie poziomu TSH. Jeśli jest on za niski to najprawdopodobniej diagnoza jaką usłyszmy będzie brzmiała: nadczynność tarczycy i oczywiście dalej nastąpią kolejne kroki. Analogiczne, jeśli poziom TSH jest za wysoki oznacza to, że mamy do czynienia z niedoczynnością gruczołu. Jednak tak naprawdę to tylko początek badań, które nas czekają w przypadku nieprawidłowości.

Może być potrzebne sprawdzenie stężenia wspominanych wcześniej T3 i T4. Jeśli jest ono wysokie potwierdza to nadczynność, jeśli niskie niedoczynność tarczycy. I zazwyczaj to badania praktycznie wystarczy do potwierdzenia, że mamy problem. Czasem lekarz zleca wykonanie USG tarczycy. Ma to miejsce w sytuacji kiedy badania hormonalne budzą zastrzeżenia. Zawsze natomiast USG wykonuje się przed biopsją tarczycy. Jej celem jest rozpoznanie komórek, a nie całych tkanek. Przeprowadzać można je w przypadku podejrzenia nowotworów w celu potwierdzenia lub wykluczenia takiej możliwości. Daje to prawie 90% pewności, natomiast przeprowadzane są jeszcze inne badania, a także dokładne rozpoznanie odbywa się w oparciu o obraz cytologiczny.