Jak wygląda staw od środka

t6ePJ8l376BPZ5h2cy1yOc52g5Rr93.jpg


Administrator

Dodano: 12:40 21 czerwca 2011
Aktualizowano: 12:45 21 czerwca 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Wbrew tematowi nie będę się dzisiaj zajmował dokładnym opisem przekroju stawu, a raczej chciałem skupić się na badaniach, które zajmują się sprawdzaniem ich stanu, a więc na artroskopii. Czym są i kiedy mogą nam być potrzebne.

Osoby, które prowadzą aktywny tryb życia są szczególnie narażone na problemy ze stawami właśnie. Sport, czy wysiłek jest w pewien sposób kontuzjogenny. Ortopeda do którego zgłosimy się z problemem zleci wykonanie artroskopię. Ten typ badań można podzielić na dwa rodzaje: diagnostyczną i operacyjną. W tym pierwszym przypadku określa się zazwyczaj patologie, które dotknęły staw. Z kolei ten drugi typ polega na tym, że kiedy jest już rozpoznana wprowadzane jest poprzez skórę specjalne narzędzie chirurgiczne i wykonywane są nim konkretne działania operacyjne.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia artroskopii? Przede wszystkim sytuacje kiedy następują urazy stawów, pojawiają się niestabilności w ich ruchach, złamania śródstawowe, zapalenie stawów. W każdym oczywiście przypadku to lekarz decyduje czy takie badania zostaną przeprowadzone. Trwają one do kilkudziesięciu minut i przeprowadzane są na sali operacyjnej. Pacjent układany jest w takiej pozycji, aby łatwo było wprowadzić do urządzenie do stawu. W tym celu najpierw wykonywane jest nacięcie na skórze. Jeśli mamy do czynienia z artroskopią operacyjną od razu przeprowadzane są działania mające na celu wyleczenie stawu. Badanie to oczywiście wykonywane jest pod znieczuleniem.

Zanim jednak do nich dojdzie lekarz przeprowadza swoistego rodzaju wywiad środowiskowy. Powinniśmy więc przedstawić wszelkie informacje dotyczące naszych problemów ze stawem: czas ich trwania, objawy, lokalizacje. Jeśli przeprowadzane były badania radiologiczne, również musimy przekazać lekarzowi ich wyniki. Artroskopia to dość bezpieczny zabieg, aczkolwiek mogą zdarzyć się powikłania. Najczęściej pojawia się krwiak stawu, bardzo rzadko jego ropne zapalenie.

Podziel się ze znajomymi