Jak walczyć z grzybicą paznokci


Administrator

Dodano: 10:12 7 marca 2011
Aktualizowano: 11:35 11 maja 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Jak walczyć z grzybicą paznokci. Grzybica paznokci to mało estetyczna choroba z którą na szczęście można sobie przy odrobinie samozaparcia poradzić. Trzeba też pamiętać o paru zasadach, chociażby o tym, że leczenie musi trochę potrwać, tak abyśmy się pozbyli grzyba całkowicie. Nie jest grzybica paznokci łatwa do wyleczenia, bo jednak dotyczy miejsc pod płytkami, aczkolwiek wystarczy kilka domowych sposobów, kiedy zauważymy pierwsze symptomy tej choroby i nie będzie konieczna wizyta u specjalisty.

Częste spożywanie czosnku może działać profilaktycznie. Posiada on właściwości antygrzybiczne, także może w ogóle nie dopuścić do pojawienia się grzybicy paznokci. Pamiętajmy jednak przy jego jedzeniu o naszej wątrobie, tak aby jej przy okazji profilaktycznego działania nie zaszkodzić. Popularnym kiedyś sposobem leczenia grzybicy paznokci jest moczenie całych dłoni w wodzie z solą.. Kolejnym naturalnym sposobem jest ocet jabłkowy. Wystarczy kupić watę, namoczyć ją, a potem przyłożyć do tych paznokci, które są zainfekowane, obwinąć dokładnie bandażem i tak trzymać przez 2-3 godziny. Kurację można powtórzyć na przykład przed pójściem spać. Zakupienie preparatu z aloesem to również będzie dobre rozwiązanie, gdyż ta roślina posiada bardzo silne działanie grzybobójcze.

Jeśli jednak pozostawimy grzybicę stóp samą sobie, bądź też nie uda nam się jej wyleczyć domowymi sposobami, to jedynym wyjściem będzie wizyta u specjalisty. Tutaj już wchodzą w grę konkretne leki (na przykład Itrakonazol, bo i problem zaczyna być dość poważny. Często stosuje się tak zwana terapię pulsową, która z grubsza rzecz biorąc polega na gromadzeniu danego leku na płytce paznokcia. Stężenie i jego ilość jest tak dobierana, aby przyjmować go trzeba było tylko raz na miesiąc. Nowy paznokieć pojawia się w przypadku takiej terapii zazwyczaj po 9 miesiącach leczenia.

Aby nie dopuścić w ogóle do pojawienia się grzybicy paznokci, poza wspomnianą wyżej profilaktyką, warto pamiętać też o higienie całych stóp, bawełnianych skarpetkach i przewiewnych butach, szczególnie w czasie bardzo ciepłych dni. Unikajmy też chodzenia na boso w miejscach publicznych, gdzie występuje duża wilgotność (na przykład baseny).