Jak ustrzec się żylaków?

7pkK5RNP1N0rT9Af4CtLCof94n7mXr.jpg


Administrator

Dodano: 08:58 9 marca 2011
Aktualizowano: 12:46 10 maja 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Jak ustrzec się żylaków? Varices extremitatum inferiorum czyli przewlekła niewydolność żylna to choroba dotykająca najczęściej kobiety, w szczególności narażone są na nią osoby o siedzącym lub stojącym trybie życia. Żylaki nóg, bo o nich mowa, to poszerzenia żył, którym towarzyszy wydłużenie i charakterystyczne skręcenie żył powierzchniowych. Często postrzegane jako defekt kosmetyczny zostają zbagatelizowane, niestety skutki zaniedbania tej choroby mogą być katastrofalne.

Żylaki mogą być spowodowane przez zmniejszenie ilości tkanki sprężystej w ścianach naczyń żylnych, co automatycznie zmniejsza odporność żył na rozciąganie. Kolejnym powodem jest niewydolność zastawek żylnych, co z kolei powoduje cofanie się krwi do nóg i zatrzymanie jej. Poważnym zagrożeniem dla naszych żył może być także zakrzepica prowadząca do niedrożności żylnej. Wszystko to uniemożliwia krwi prawidłową podróż do serca, hamując a następnie zatrzymując ją w żyłach.

Do powstawania żylaków przyczyniają się predyspozycje, genetyka, jednak nie bez znaczenia jest praca, nieprawidłowe odżywianie czy tryb naszego życia. By ustrzec się przed żylakami należy pamiętać jakie są czynniki sprzyjające powstawaniu żylaków. A są to: palenie tytoniu, które powoduje zwapnienie i zwężenie żył, niewłaściwa dieta, otyłość pogarszające krążenie krwi, dieta uboga w błonnik, która powoduje zaparcia, praca stojąca lub siedząca (fryzjerzy, chirurdzy, pracownicy biurowi), zbyt mało ruchu, przyjmowanie niektórych leków mogących pogarszać sprawność żył, a także te, przy których może wystąpić zakrzepica (jak doustne środki antykoncepcyjne), ciąża, w czasie której zwiększa się poziom hormonów i dochodzi do osłabienia sprężystości żył. Istotne jest także obciążenie nóg, nadmierne narażenie na wysokie temperatury, na przykład gorące kąpiele, korzystanie z solarium, sauny, należy także pamiętać, że żylaki dotykają najczęściej osób po 40 roku życia.

Jest to choroba, której lepiej i łatwiej jest zapobiegaæ niż ją później leczyć. Należy unikać wyżej wymienionych sytuacji, nosić wygodne obuwie, poprawiać krążenie przez uprawianie sportu albo przynajmniej codziennie spacerować.

Leczenie w fazie początkowej polega na poprawianiu krążenia krwi, wzmocnieniu ścian żył i usprawnienie odpływu krwi. Stosuje się pończochy i rajstopy uciskowe lub profesjonalne bandaże, a także środki farmakologiczne. Żylaki trzeba zacząć leczyć od razu gdy tylko zauważy się pierwsze objawy, by nie dopuścić do powikłań- owrzodzeń.

W kolejnych stadiach choroby stosuje się nadal farmakoterapię, kompresoterapię czyli leczenie uciskowymi bandażami, następnie skleroterapię polegającą na wstrzykiwaniu środków obkurczających. W ostatniej fazie leczenie najczęściej stosuje się stripping czyli operacyjne usunięcie zmienionych chorobowo żył oraz podwiązanie niewydolnych perforatorów (żył biegnących w głąb podudzia) oraz kriostripping polegający na usunięciu żylaków przy użyciu sondy zamrażającej żylak od wewnątrz.

Podziel się ze znajomymi