Jak rozpoznaje się wady nerek


Administrator

Dodano: 09:19 21 października 2011
Aktualizowano: 09:32 21 października 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Nerki to jeden z najważniejszych narządów w naszym organizmie, bez którego ciężko wyobrazić sobie jego prawidłowe funkcjonowanie. Warto trzymać rękę na pulsie i kiedy tylko zauważymy jakieś niepokojące symptomy związane z nerkami, udać się do lekarza. Możliwe, że będzie potrzebna arteriografia. Badania dzięki którym można określić nieprawidłowości w pracy i budowie nerek.

Na początek nieco wiedzy encyklopedycznej. Narząd ten (po łacinie nazywany nefros) stanowi część układu wydalniczego. Kształtem przypomina fasolę i u człowieka znajduje się po obu stronach kręgosłupa (nerki mamy dwie), za żołądkiem i nieco poniżej wątroby. Odpowiadają one między innymi za usuwanie z organizmu wraz z moczem szkodliwych substancji i toksyn. Wpływają też na ciśnienie krwi, a także na równowagę kwasowo–zasadową. W momencie, kiedy istnieje uzasadniona potrzeba sprawdzenia stanu nerek, warto zainteresować się arteriografią.

Jakie są przesłanki do tego typu badań? Przede wszystkim pojawienie się w moczu krwi, a także po urazie nerek. Jeśli stwierdzono u pacjenta nadciśnienie tętnicze, to również można go skierować na badania. Często arteriografię nerek wykonuje się kontrolnie po ich przeszczepie.

Badanie wykonuje się rano i ważne aby pacjent był na czczo, by nic nie popsuło zdjęcia rentgenowskiego. Jako, że arteriografię wykonuje się z tak zwanym kontrastem, jeśli jesteśmy uczulenia na niego to warto o tym poinformować lekarza. Przeciwwskazaniem do badania jest również ciąża i skaza krwotoczna.

W trakcie badania pacjent leży i jest znieczulony miejscowo. Następnie następuje wkłucie w okolicach pachwiny. Do tętnicy udowej wprowadzony jest cewnik przez który dostaje się do organizmu wspominany kontrast. Po badaniu, cewnik zostaje wyjęty i założony zostaje opatrunek.

Arteriografia pozwala wykryć między innymi nieprawidłowości związane z niedostatecznym ukrwieniem nerek, problemy związane z układem moczowym, gruźlicę nerek oraz guzy na nich.