Jak pozbyć się zgagi?


Administrator

Dodano: 08:44 18 maja 2011
Aktualizowano: 08:53 18 maja 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Jak powstaje zgaga, jaki jest jej „mechanizm”? Wszystko zaczyna się w tak zwanym dolnym zwieraczu przełyku. Znajduje się on zaraz nad żołądkiem. To właśnie ten narząd wydziela soki żołądkowe, czyli mieszaninę substancji, które wspomagają trawienie. Istotną rolę odgrywa w niej również kwas solny. Jest to substancja żrąca oczywiście, ale kiedy jesteśmy zdrowi, nasz organizm potrafi sobie z nim radzić, „zdezaktywować”. O ile wspominany dolny zwieracz jest tak czy tak odporny na kwas solny, to czasem dochodzi do sytuacji, że przedostaje się on wyżej, do przełyku. Zostaje on podrażniony, a wtedy to właśnie czujemy ten piekący i nieprzyjemny ból.

Jeśli zgaga zdarza się nam sporadycznie to nie musimy się specjalnie przejmować. Jedyne co powinniśmy zrobić, to ograniczyć czynniki sprzyjające pojawianiu się problemów zlokalizowanych w przełyku. Jeśli jednak zgaga powtarza się często, to trzeba udać się do lekarza. Może być ona w takiej sytuacji objawem poważniejszej choroby, na przykład raka żołądka, przepukliny, czy choroby przełyku.

Na szczęście ze zgagą można sobie poradzić w warunkach domowych. Najpierw trzeba wybrać się jednak do apteki i wybrać odpowiedni preparat. Oczywiście specjalista doradzi w tej kwestii najlepiej. Jednak warto wiedzieć, że istnieją trzy grupy leków. Pierwsza z nich to preparaty neutralizujące. Ich zadaniem, jak sama nazwa wskazuje, jest zobojętnianie kwasu solnego, a to z kolei ma nam przynieść ulgę. Druga grupa to tak zwane alginiany. Działają one w taki sposób, że tworzą swoistego rodzaju barierę, która blokuje przedostawanie się kwasu solnego do przełyku. Ostatnia grupa leków ma za zadanie hamować wydzielanie się kwasu solnego. Oczywiście, to że znamy typologię preparatów na zgagę nie zwalnia nas z konsultacji z lekarzem, bo to on jednak zna się na tym lepiej, niż my.

Podziel się ze znajomymi