Jak powstają żylaki kończyn dolnych?

48aP700QZkY02GW204M8eP05KbsaJr.jpg


Administrator

Dodano: 09:29 9 czerwca 2011
Aktualizowano: 09:34 9 czerwca 2011
Źródło: Autor: Sylwia Śliż

W prawidłowych warunkach krew płynąca w kierunku serca pokonuje drogę „pod górę”, umożliwiają jej to zastawki żylne – małe fałdki wewnętrznej błony naczyń żylnych, które działają podobnie jak wentyle, dzięki czemu zapobiegają cofaniu się krwi. Jeśli zastawki ulegną zniszczeniu, wówczas część krwi zaczyna się cofać: zamiast płynąć z powierzchni w głąb i dalej do serca, pokonuje drogę odwrotną. Krew zaczyna zalegać, a jej nacisk na ścianki żył zwiększa się, powodując ich osłabienie, w konsekwencji rozszerzenie i zniekształcenie. Dodatkowo sytuację pogarsza fakt, że zużyta krew przemieszczając się ruchem wahadłowym, tam i powrotem, nie dociera do płuc, a tym samym nie jest wzbogacana w tlen. W efekcie może dojść do poważnego zaburzenia w ukrwieniu tkanek.

Żylaki to patologicznie rozszerzone żyły, leżące pod powierzchnią skóry o krętym przebiegu z workowatymi uwypukleniami ścian. W żylakach z jednej strony istnieje ryzyko powstania zakrzepu krwi, ze względu na powolny przepływ krwi, z drugiej zaś nieutleniona krew, która zalega w nogach powoduje ich przekrwienie i prowadzi do dalszego upośledzenia odprowadzania produktów przemiany materii z kończyn dolnych i niedotlenienia tkanek. W efekcie czego w skórze nóg powstają zmiany troficzne, aż do „otwartego owrzodzenia” włącznie.

Rozróżnia się żylaki pierwotne, uwarunkowane genetycznie, a także wtórne powstające w następstwie przebytych chorób żył, zwłaszcza po zakrzepowym zapaleniu żył głębokich kończyn dolnych. Chorobliwie rozszerzone żyły występują niezwykle często, po 50 roku życia ma je prawie co drugi człowiek. Co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna ma widoczne żylaki, które w większości przypadków powinny być leczone, a przynajmniej zbadane przez dermatologa. Najgroźniejsze są te żylaki, których nie widać, można je „namierzyć” jedynie podczas badania USG Doppler, które sprawdza przepływ krwi w żyłach za pomocą ultradźwięków.

Przewlekłej niewydolności żylnej sprzyjają takie choroby jak: zapalenia stawów kolanowych, guzy i zapalenia macicy i jajników, guzy jamy brzusznej upośledzające odpływ krwi, choroby zapalne jelit, zespół nerczycowy, zaburzenia hormonalne tarczycy, cukrzyca, wrodzone wady zastawek, zabiegi operacyjne, zwłaszcza w obrębie jamy brzusznej, miednicy i nóg, oraz urazy – złamania miednicy i kości długich nóg.

Żylaki najczęściej pojawiają się na podudziach, na ich wewnętrznej lub tylnej powierzchni, mogą mieć grubość od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Na początku choroby i w lekkich przypadkach tworzy się zazwyczaj jeden żylak, natomiast w ciężkich przypadkach cała noga może być pokryta poszerzonymi żyłami o krętym przebiegu. Pierwszym symptomem wskazującym na problem z krążeniem krwi jest uczucie ciężkich nóg, które pojawia się w ciągu dnia. Towarzyszą mu kurcze łydek, uczucie drętwienia, pieczenia i swędzenie skóry, a także opuchlizna wokół kostek. Z upływem czasu na skórze mogą pojawiać się zmiany zapalne z wypryskiem żylakowym i widocznymi brązowymi przebarwieniami na podudziach oraz małymi sinymi żyłkami w okolicy kostek. Jest to objaw zaburzonego ukrwienia tkanek.

Symptomy świadczące o niewydolności żylnej łatwo zrzucić na karb męczącego dnia, a tymczasem jest to najwyższa pora, by zająć się żyłami, bowiem na tym etapie chorobę można jeszcze powstrzymać. Jeśli tego nie zrobisz, na nogach utworzy się siateczka poszerzonych naczyń włosowatych, tzw. pajączki, pojawią się obrzęki i w efekcie żylaki.

Podziel się ze znajomymi