Jak poradzić sobie ze zgagą

Y2a3xw7I9P4mo693fw9Iod7298684a.jpg


Administrator

Dodano: 09:30 26 października 2011
Aktualizowano: 13:15 26 października 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Najczęściej leczy się ten problem tabletkami, które bez problemu można kupić w aptekach. Jeśli jednak uporczywy ból wciąż powraca, warto spróbować czegoś innego. Część ze znanych sposobów tak naprawdę działa tylko na chwilę, aczkolwiek rzecz jasna nic nie stoi na przeszkodzie, aby je stosować. Zacznijmy od tego, że zgaga jest powodem cofania się treści żołądka w stronę przełyku. Dodajmy, że chodzi o kwaśną a nie zasadową treść. Stąd też najczęściej polecanymi domowymi sposobami jest picie mleka oraz mięty w celu neutralizacji kwasowości. Problem jednak polega na tym, że obie metody mogą zadziałać tylko na chwilę, a do tego czasem wywołują efekt inny od zamierzonego. I tak w przypadku mleka okazuje się, że może zwiększać produkcję kwasowości, a więc zgaga może wrócić. Mięta z kolei może osłabiać przełyk, który chroni przed cofaniem się treści żołądka.

Rozwiązaniem na dłuższą metę jest ograniczenie spożywania niektórych produktów. I tak na przykład w przypadku osób, które mają często zgagę: powinny unikać owoców cytrusowych, czekolady, tłustych i ostrych potraw a także napojów gazowanych i zbyt dużych ilości kawy. Za to dużo więcej w naszym menu musi się znaleźć soi, oliwy z oliwek (zamiast zwykłego oleju do smażenia), ogórki, brukselka, banany i melony. Należy też unikać zbyt dużych posiłków i zajadania się na noc.

Jednak tak naprawdę, domowe sposoby to jedno, ale bardziej istotne jest to, że jeśli zgaga pojawia się zbyt często należy bezwzględnie udać się do lekarza. Jak już wspominałem na początku może być ona objawem choroby refluksowej, a ta znacznie może uprzykrzyć nam życie. Tym bardziej, że jest to dość męczące schorzenie, które może skończyć się wspominanymi skutkami.

Podziel się ze znajomymi