Jak poradzić sobie z grzybicą


Administrator

Dodano: 14:16 8 lutego 2011
Aktualizowano: 10:39 27 maja 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Jak sobie poradzić z grzybicą stóp?

Problem, którym zajmiemy się dzisiaj jest chyba jednym z bardziej wstydliwych i to niezależnie od tego kogo dotyka. A trafić może na każdego niezależnie od wieku, płci, pochodzenia czy pozycji społecznej. Mowa właśnie o grzybicy stóp, która powstaje w wyniku zaatakowania naszej skóry przez grzyb, najczęściej z rodziny Trichophyton inderdigitale.

Jednym z głównych problemów związanych z tą chorobą skóry jest fakt, że bardzo łatwo się nią zarazić. Jesteśmy na grzybicę narażeni, tak w miejscach publicznych jak i we własnym domu. Dywany, podłoga, basen, łazienki, naprawdę wszędzie. Wyróżniono trzy podstawowe typy tej skórnej choroby: międzypalcową, potniczą, oraz złuszczającą. Jeśli chodzi o charakterystyczne cechy grzybicy, to można wymienić: ogniska zapalno-złuszczające, pęcherzyki, także krosty na stopach. Zmianom które się pojawią towarzyszy uporczywe swędzenie, oraz pieczenie. Ciekawostką, która pokazuje skalę tego problemu, jest fakt, że grzybica dotyka od 15% do 30% ludzi. Jak więc widać to naprawdę ogromna liczba.

Jak więc sobie radzić z tą chorobą? Przede wszystkim najważniejszą sprawą jest utrzymywanie naszych stóp w czystości. Muszą być również suche. Dlatego też dobrym rozwiązaniem są przewiewne „oddychające” buty, także skarpetki. Szczególnie w okresie letnim, kiedy są dość wysokie temperatury, a nasze ciało narażone jest na pocenie, trzeba o tym pamiętać. W przypadku wyboru skarpetek, najlepiej omijać te które są syntetyczne, słabiej wchłaniają. To dość istotne, aby pamiętać o tych prostych w sumie zasadach, bo jeśli grzybica nas dopadnie to musimy mieć świadomość, że nawet leczona może wracać.

Na szczęście jednak w ciągu ostatnich paru lat nastąpiła niemal rewolucja w leczeniu grzybicy. Pojawiła się spora liczba preparatów, które w bardzo krótkim czasie potrafią ją wyleczyć, natomiast wciąż istnieje szansa nawrotu choroby, ale to już zależy tak naprawdę od nas. A warto zwrócić uwagę na kwestii higieny, bo co prawda grzybica nie jest śmiertelna, ale bez wątpienia może zabić nasze życie towarzyskie.

Podziel się ze znajomymi