Jak poradzić sobie z alergią

d2MA900q49QdGa5Ooqx8zVBr24t43o.jpg


Administrator

Dodano: 11:06 30 marca 2011
Aktualizowano: 14:05 15 kwietnia 2011
Źródło: www.webmd.com

Jak sobie poradzić z alergią? Wystarczy przestrzegać kilku zasad a znacznie zmniejszysz ryzyko cierpienia z powodu alergicznego kataru lub kichania. Jakie są to zasady?

Połóż wycieraczkę przed drzwiami
Wiele alergenów – kurz, pleśń, roztocza, pestycydy dostają się do domu na podeszwach butów. Dlatego połóż dużą wycieraczkę na powitanie swoich przyjaciół i rodziny, tak by chętnie wycierali buty przed wejściem. Wybierz wycieraczkę gumową, którą można często czyścić. Najlepiej wręcz jest zostawiać buty przed drzwiami.

Używaj filtrów powietrza HEPA
HEPA czyli wysokosprawny filtr powietrza służący do dezynfekcji powietrza wyłapuje 98% alergenów znajdujących się w powietrzu. Filtry HEPA doskonale sobie radzą z usuwaniem alergenów odzwierzęcych i pyłków roślin, gorzej z roztoczami. Szukaj egzemplarzy filtrów zawierających świadectwo badania i dobierz filtr do wielkości pomieszczenia.

Elektroniczne czyszczenie powietrza
Oczyszczacze powietrza nie mają filtrów czy wiatraków. W zamian za to zmieniają ładunek elektryczny cząsteczek. Jednak niektóre z nich wytwarzają ozon działający irytująco w przypadku pewnych alergii.

Lekarstwa na alergię
Lekarstwa na alergię są dostępne również bez recepty, można kupić tabletki, krople czy spray do nosa. Lekarstwa antyhistaminowe pomagają pozbyć się takich objawów jak kichanie, łzawienie oczu czy katar. Pomagają usunąć wrażenie zatkanego nosa, krople do oczu łagodzą pieczenie i swędzenie oczu a spray do nosa usuwa katar. Jednak spray do nosa nie powinien być używany dłużej niż 3 dni, może prowadzić do podrażnienia śluzówki nosa.

Nawilżacze powietrza
Roztocza – malutkie stworki żyjące w naszych łóżkach, sofach i dywanach są głównym powodem alergii. Zachowanie wilgotności na niskim poziomie pozwala kontrolować ilość roztoczy, które lubią wilgoć i ciepłe powietrze. Z kolei zbyt suche powietrze może poirytować nozdrza i pogorszyć objawy alergii. Postaraj się zachować wilgotność powietrza na poziomie 30%-50%.

Odśwież łóżko
Utrzymywanie poduszek i materacy w dobrym stanie zapobiega mnożeniu się roztoczy. Wybieraj poduszki wypełnione substancją hipoalergiczną a nie pierzem i zmniejsz ilość poduszek.

Zakryj materac
Zabezpiecz poduszki, materace odpowiednimi powłokami.

Zmień ściereczki do wycierania kurzu
Ściereczka do wycierania kurzu ma w sobie mnóstwo alergenów, które się w nim gromadzą. Zamień ją na ścierkę z mikrofibry, w przeciwieństwie do bawełny, ma ona ładunek elektryczny, który przyciąga kurz. Może być prana w pralce.

Używaj maseczki i rękawiczek
Podczas sprzątania domu i ogrodu pojawia się mnóstwo potencjalnych alergenów pochodzących z kurzu i pyłków czy pleśni. Możesz zapobiegać atakom alergii ubierając maseczkę i rękawice pozbawione lateksu, który może również uczulać.

Czym zabić pleśń
By pozbyć się pleśni, popularnego alergenu rozwijającego się w ciepłych, mokrych miejscach takich jak kuchnia i łazienka wystarczy przestrzegać 3 kroków: czyść, dezynfekuj i susz. Czyść za pomocą mydła, wody i sztywnej szczotki.Dezynfekuj za pomocą 5% roztworu wybielacza lub octu. Dobrze osusz.

Kupuj zabawki, które można wyprać
Napchane zabawki zbierają kurz, roztocza i brud. Dlatego szukaj zabawek, które można prać. Pierz je systematycznie w gorącej wodzie, nie przechowuj ich na łóżku tylko na półkach albo w specjalnych wiszących siatkach. Plastikowe lub drewniane zabawki przecieraj ściereczkami.

Podziel się ze znajomymi