Jak obniżyć wysoki poziom cholesterolu

R11mQGV5zjpaGrU6NQtV4oh00d4eTZ.jpg


Administrator

Dodano: 13:11 8 maja 2013
Aktualizowano: 13:14 8 maja 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Wysoki poziom tej substancji we krwi, może być niezmiernie szkodliwy dla naszego zdrowia. Cholesterol znajduje się praktycznie w każdej komórce naszego organizmu. Tak jak sami możemy doprowadzić do szkodliwego podniesienia jego poziomu, tak przy użyciu paru, wbrew pozorom dość prostych, metod może go obniżyć.

Wysoki poziom cholesterolu przede wszystkim prowadzi do zmniejszania tak zwanego światła tętnic (ta substancja po prostu się odkłada na ich ścianach). To prowadzi do tego, że do serca i mózgu zaczyna docierać mniejsza ilość krwi i tlenu. To z kolei może skutkować licznymi chorobami związanymi z układem krążenia. Wymienić tutaj trzeba przede wszystkim udar mózgu i zawał serca. Podwyższony poziom cholesterolu w zasadzie nie daje przez pewien czas żadnych objawów. W związku z tym tak istotne jest badanie go w regularnych odstępach czasu.

Obniżyć poziom cholesterolu można na kilka sposobów. Jednym z nich jest przyjmowanie przeznaczonych do tego leków. Z drugiej strony, można to zrobić w inny sposób – poprzez zmiany w jadłospisie i zastosowanie specjalnych mieszanek ziołowych mających takie działanie. Przede wszystkim, musimy zamienić smażenie na pieczenie, lub też gotowanie. Już sama ta zmiana potrafi w znaczący sposób (oczywiście w dłuższej perspektywie) zmniejszyć poziom cholesterolu we krwi. Śniadania jako ważny posiłek na początek dnia powinny być przede wszystkim zdrowe. Dobrze byłoby, aby to co jemy, zawierało błonnik. Wspomaga on wydalanie cząstek cholesterolu. Płatki owsiane to doskonały pomysł. Z innych produktów, które zawierają ten składnik, dobrze jest włączyć do codziennego jadłospisu kaszę jęczmienną, fasolę, soczewicę, a także owoce: jabłka i śliwki. Na obniżenie poziomu cholesterolu dobrze wpływają także tłuste morskie ryby i chude ryby. Czosnek – ponoć może zdziałać w tym aspekcie cuda, ale nie ma przekonujących badań, które by to potwierdzały.

Jeśli chodzi o zioła na obniżenie poziomu cholesterolu, to można to zrobić w dwojaki sposób. Jednym z nich jest zakup gotowych mieszanek ziołowych (np. preparaty Ojców Bonifratów – jedne z bardziej znanych). Są one przygotowane z roślin, które mają konkretne działanie. Możemy również sami szukać ziół na „własną rękę”. Warto zainteresować się lucerną i mniszkiem lekarskim.