Jak leczyć hipochondrię?


Administrator

Dodano: 08:35 12 lipca 2012
Aktualizowano: 08:46 12 lipca 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Paradoksalnie „wmawianie sobie” różnego rodzaju chorób określa się jako chorobę i jako taka wymaga leczenia. Jest to schorzenie, które wymaga zarówno od chorego, jego najbliższych, a także samego lekarza niezmiernie dużo pracy i zaparcia w działaniu.

Hipochondrię można określić jako zaburzenie somatomorficzne. W taki sposób opisuje ją medycyna. W największym skrócie (uściślając nieco definicję ze wstępu) jest to odczuwanie bólu w całym ciele. Oczywiście nie musi się to dziać w jednym czasie i w tych samych punktach ciała. Najbardziej istotne jest tak naprawdę to, że ból ten nie jest efektem faktycznej choroby, a sytuacji związanych z naszym życiem. Osoby cierpiące na hipochondrię najczęściej mają poważne problemy w życiu osobistym, a także w pracy. W pewien sposób można powiedzieć, że zaburzenie to jest swoistego rodzaju ucieczką od życia codziennego.

Bardzo często hipochondrię łączy się ze stanami depresyjnymi. Wspomniane wcześniej określenie zaburzenia wynika z tego, że osoba taka ma jednocześnie objawy fizyczne, jak i psychiczne. Wiąże się je również z pewnym lękiem o własne zdrowie, a nawet życie. Naukowy problem polega na tym, że wciąż nie do końca poznano przyczyny hipochondrii. Wielu specjalistów wiąże to zaburzenie z traumatycznymi przeżyciami – najczęściej z dzieciństwa. Może to być na przykład ciężka choroba bliskiej osoby, a nawet jej śmierć. Lęk osób z hipochondrią w znaczący sposób utrudnia im życie. Przede wszystkim związane są z nią inne problemy, takie jak bezsenność i chroniczne zmęczenie wywołane nadmiernym lękiem, ale i dbałością o swoje zdrowie. Ta ostatnia kwestia to w zasadzie główny objaw tego zaburzenia. W drastycznych przypadkach może dojść nawet do tego, że hipochondryk normalne zachowanie (czy też bardziej: naturalne) swojego organizmu poczytuje jako chorobę. U niektórych osób pojawią się również stany lękowe i wspomniana wcześniej depresja.

Główny problem z leczeniem osób tego typu polega na – niejako – wmówieniu pacjentowi, że ból, który odczuwa nie jest efektem choroby fizycznej, a jego własnej psychiki. Bardzo często stosuje się preparaty, które są tak naprawdę placebo. Nierzadko jednak psychoterapia i leki przeciw depresji tworzą podstawy terapii.

Podziel się ze znajomymi