Jak skutecznie walczyć z łupieżem?

Fat.
Dodano: 14:29 27 stycznia 2017
Aktualizowano: 14:29 27 stycznia 2017
Źródło:

Kiedy się pojawia, to wydaje się być dolegliwością, której nie da się pozbyć. Łupież „lubiący się” przyczepiać do naszych ubrań i sprzętów domowych, mimo tego, że staramy się z nim walczyć, wciąż powraca. Problemem może być tutaj kwestia wyboru odpowiedniej metody leczenia tej dolegliwości.

Zanim ją wybierzemy, warto ustalić z jakim typem łupieżu mamy do czynienia. Możliwości są tak naprawdę dwie. Łupież może być suchy (określany też mianem zwykłego) i łojotokowy (tłusty). W pierwszym przypadku pojawiają się drobne płatki złuszczającego się naskórka. Nie ma za to stanów zapalnych skóry. Łupież typu łojotokowego zazwyczaj jest efektem nieleczenia pierwszego z opisanych rodzajów dolegliwości. Charakteryzuje się on występowaniem tłustych, żółtawych „łusek”. Bardzo często tego typu dolegliwości towarzyszy świąd.

Pierwszym krokiem w leczeniu łupieżu (niezależnie od typu) będzie rezygnacja z różnego rodzaju preparatów upiększających fryzurę (lakierów, farb itd.). Włosy są przy tej dolegliwości wystarczająco obciążone. W leczeniu łupieżu wykorzystuje się lęki zewnętrzne. Najczęściej są to preparaty w płynie (dużo łatwiej je aplikować). Stosowane są leki przeciwgrzybicze, a także takie, które zmniejszają rozprzestrzenianie się naskórka (określane są one mianem preparatów cytostatycznych). Leczenie łupieżu to też specjalne szampony stosowane do mycia głowy. Charakteryzują się one tym, że ich składniki są „łagodne” dla naszej skóry głowy.

W walce z łupieżem stosowane są również domowe metody. W tym wypadku warto zaznaczyć, że sposoby te nie w każdym przypadku zadziałają. Jeśli łupież w naszym przypadku jest „silny”, to dużo lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie profesjonalnych preparatów. Te domowe sposoby wykorzystują przede wszystkim produkty żywnościowe, takie jak np. cytryna, czy jajka. Z tych ostatnich (najpierw ubijamy białko, potem dodajemy żółtko) przygotowuje się maseczkę, którą nakłada się na skórę głowy.

W walce z łupieżem wykorzystuje się również moc ziół. Można z nich przygotować np. płukankę. Działanie przeciwłupieżowe wykazuje chociażby pokrzywa.