Jak rozpoznać zawał serca?

Dodano: 08:07 28 sierpnia 2014
Aktualizowano: 09:11 28 sierpnia 2014
Źródło:

W krajach europejskich to jedna z najczęściej występujących przyczyn zgonu. Według statystyk umiera z jego powodu dwa razy więcej osób niż przez nowotwory. Zawał mięśnia sercowego jest postacią choroby niedokrwiennej serca. W przypadku tego problemu zdrowotnego bardzo istotne jest odpowiednio wczesne jego rozpoznanie. W jaki sposób się on objawia?

Zanim odpowiemy na to pytanie, zaczniemy od tego czym w zasadzie jest ten problem zdrowotny. Zawał to martwica mięśnia sercowego. Spowodowana jest ona jego niedokrwieniem. Dochodzi do tego na skutek zamknięcia tętnicy wieńcowej, która doprowadza krew do obszaru serca.

Najbardziej znanym objawem zawału jest ból w klatce. Co istotne nie będzie to kłucie (to zazwyczaj świadczy o nerwicy), ale bolesne gniecenie. Opisywany bywa również jako pieczenie, rozpieranie i ucisk. Zwykle odczuwane jest to za mostkiem. Warto mieć świadomość, że nie zawsze ten symptom jest na tyle silny, żeby wzbudzić nasze podejrzenia. Przykładowo u kobiet zawał rzadziej objawia się w taki właśnie  sposób. Dotyczy to głównie pań przed 45 rokiem życia.

Objawy zawału serca można podzielić na dwie grupy. Symptomy mogą być typowe i nietypowe. Istnieje również podział na objawy subiektywne i obiektywne. Do tej pierwszej grupy zalicza się opisywany wyżej ból w klatce. Znajduje się w niej również panika i lęk przed śmiercią, który przy zawale serca może wystąpić. U osób starszych w sytuacji gdy obszar martwicy jest duży, pojawiają się duszności. Do grupy objawów obiektywnych zalicza się między innymi bladość, lepki pot i spadek ciśnienia tętniczego. W czasie zawału występuje też tachykardia. Jest to wzrost częstości akcji serca, a także innego rodzaju zaburzenia tętna. Zawał może objawiać się również pobudzeniem ruchowym, występowaniem nudności i wymiotów, a także zawrotami głowy. Może też pojawić się biegunka, lub inne dolegliwości gastryczne. Dochodzi też do silnego zabarwienia rąk, stóp, a także warg. Zawał serca może też objawiać się silnym bólem żuchwy.