Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?

Dodano: 07:47 3 grudnia 2014
Aktualizowano: 08:40 3 grudnia 2014
Źródło:

To bardzo wstydliwy problem, który częściej dotyka kobiet, szczególnie tych, które ukończyły 60 rok życia. Zdarza się również że nietrzymanie moczu pojawia się zaraz po porodzie. W jaki sposób można sobie radzić z tym problemem?

Nietrzymanie moczu może mieć bardzo różne przyczyny. Zaczniemy jednak od definicji samego problemu. Polega on na mimowolnym ( niezależnym od naszej świadomości) oddawaniu moczu. Może dojść do całkowitego, lub częściowego opróżnienia pęcherza. Przyczyną opisywanego problemu może być między innymi infekcja dróg moczowych. Występuje on również jako „element” choroby Parkinsona, stwardnienia rozsianego i urazów rdzenia kręgowego. Powodem może być również wspomniany wiek, ale także urodzenie dziecka. Trzeba również wspomnieć o dwóch czynnikach, które zwiększają ryzyko (chociaż nie do końca w sposób bezpośredni) wystąpienia nietrzymania moczu. Pierwszy to nałogowe palenie papierosów. Nikotyna w nich zawarta, wpływa negatywnie między innymi na mięśnie wypierające mocz. Otyłość, to drugi czynnik, który zwiększa ryzyko, ale nie robi tego w sposób bezpośredni. Im wyższa jest nasza waga, tym większy nacisk na między innymi układ moczowy (podobnie jest z kośćmi które muszą wytrzymać większy nacisk).

W jaki sposób radzić sobie z nietrzymaniem moczu? Przede wszystkim, musicie przełamać wstyd i udać się do lekarza. To on ustali  z którym typem (np. wysiłkowym, stałym) nietrzymania moczu mamy problem. Zależy od tego sposób leczenia. Ze swojej strony, musicie w pierwszej kolejności zmniejszyć ilość wypijanej kawy i herbaty. Generalnie rzecz biorąc, bależy pamiętać o tym, aby kontrolować spożywanie wszelkich płynów w momencie kiedy z jakiegoś powodu nie będziecie mogli skorzystać z WC. Jeśli jesteście otyli powinniście zadbać o zmniejszenie wagi.

W przypadku nietrzymania moczu stosuje się również specjalnie ćwiczenia Kegla dla wzmocnienia mięśni. Są one niezmiernie proste, a wykonywane regularnie pomagają między innymi ograniczyć objawy nietrzymania moczu.