Jak poradzić sobie z wysoką gorączką

Dodano: 07:53 4 września 2013
Aktualizowano: 07:53 4 września 2013
Źródło:

To problem, który z dużym prawdopodobieństwem przytrafi się nam, albo osobom bliskim przynajmniej raz w życiu. Wysoka gorączką może być groźna dla nas w każdym wieku, ale co oczywiste najbardziej martwimy się dziećmi u których taki objaw wystąpi. Jak sobie z nim poradzić?

Gorączka to nic innego jak podniesiona temperatura ciała. Powinna nas ona zaniepokoić. W „normalnej” sytuacji (a więc kiedy nie jesteśmy chorzy) temperatura ciała to 36,6. Warto jednak wiedzieć, że nie w każdym przypadku. U niektórych osób ta „zwyczajowa” temperatura jest np. o stopień niższa. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być chociażby problemy z krążeniem.

Gorączka powinna nas jak wspomniałem zaniepokoić, ale jednocześnie jest to dobry znak. Jak wyjaśnić ten paradoks? W bardzo prosty sposób. Gorączka oznacza, że nasz organizm stara się zwalczyć chorobę. Jednak jeśli temperatura jest zbyt wysoka, to powinniśmy działać. W momencie kiedy przekroczy ona 38,5 stopnia, to znak że trzeba podać preparat zawierający paracetamol. Bez problemu kupicie takowy w aptece, czy drogerii. Jeśli temperatura jest zbyt wysoka, musimy zadbać o ochładzanie organizmu. Możemy je obkładać chłodnymi kompresami. W skrajnych przypadkach robimy okłady z lodu. Chłodne kąpiele to również rozwiązanie.

Choremu, który zmaga się z wysoką gorączką dobrze jest podawać płyny. Organizm się odwadnia, a my musimy temu zapobiec. Oczywiście w przypadku kiedy pojawia się wysoka gorączka można, a nawet trzeba skorzystać z babcinych sposobów. A te wskazują wyraźnie – dużo witaminy C pod każdą postacią. Na wysoką gorączkę najlepiej sprawdzi się gorąca herbata z dużą ilością soku malinowego, cytryny i miodu. Taki napój ma też działanie wzmacniające. Pamiętajmy, że wysoka gorączka z czegoś wynika. Zazwyczaj jest ona związana z infekcją, której oczywiście musimy się pozbyć. Reasumując, „zbijamy” wysoką gorączkę, ale pamiętamy też o pozostałych objawach i samej infekcji.

Podziel się ze znajomymi