Jak poradzić sobie z opryszczką wargową?

Fat.
Dodano: 13:04 16 grudnia 2016
Aktualizowano: 13:04 16 grudnia 2016
Źródło:

Jej pierwsze objawy, to zaczerwienie w okolicach ust, ból, a także wysypka w tym miejscu. Opryszczka sama w sobie nie jest specjalnie groźnym problemem, natomiast nieco inaczej sprawa ma się z możliwymi powikłaniami. Na szczęście występują one rzadko.

Opryszczka wargowa, to problem bardzo wielu osób. Wynika to z tego, że większość z nas jest nosicielem wirusa, który ją wywołuje. Dość prosto się nim zarazić. Narażone są na to szczególnie osoby z osłabionym układem odpornościowym. Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową.

Opryszczka wargowa atakuje przede wszystkim skórę wokół ust. Na początku pojawia się zaczerwienienie. Skóra staje się napięta. Następnie pojawia się swędzenie i pieczenie. W okolicach ust tworzą się grudki, a potem dość bolesne pęcherzyki. Po paru dniach pękają one tworząc tzw. nadżerki. Działać trzeba zacząć wcześniej. Aby osłabić opryszczkę wargową powinniśmy zastosować preparat przeciwwirusowy. W dużym stopniu nasza reakcja jest zależna od stopnia rozwinięcia tej dolegliwości. Jeśli jest ona nieduża, to z dużą dozą prawdopodobieństwa wystarczy maść cynkowa. Można też zapytać w aptece o inny preparat tego typu, który ma działanie osuszające. Co istotne, zanim nałożymy taką maść na zmiany spowodowane przez opryszczkę, to miejsce takie powinniśmy umyć i dość dokładnie wytrzeć.

Jednym z bardziej znanych domowych sposobów na opryszczkę jest polopiryna. Wystarczy rozpuścić jedną tabletkę w łyżeczce wody. Można też ją po prostu w niej zamoczyć. Następnie posmarować miejsce w którym pojawiła się opryszczka. Warto pamiętać o tym, aby nie dotykać ich rękoma, zwłaszcza brudnymi. To właśnie w taki sposób możemy „opryszczkę” przemieszczać na naszej twarzy.

Na początku wspomniane zostały powikłania, które mogą się pojawić. Mowa tutaj między innymi o opryszczkowym zapaleniu rogówki. To choroba mogąca prowadzić nawet do ślepoty. Jej objawy to przede wszystkim: łzawienie oczu i nadwrażliwość na światło. Powikłaniem po opisywanej dolegliwości może być też opryszczkowe zapalenie mózgu. Pierwszymi objawami są: złe samopoczucie i bóle głowy. Następnie może pojawić się padaczka i utrata zdolności mowy.