Jak objawiają się wrzody żołądka?

Dodano: 14:51 5 lutego 2014
Aktualizowano: 10:42 6 lutego 2014
Źródło:

Ponad 90% przypadków wystąpienia tego problemu, związane jest z bakterią Helicobacter pylori. Wrzody żołądka mogą być również spowodowane przez czynniki genetyczne, a także palenie papierosów. W jaki sposób możemy rozpoznać u siebie ten problem?

Zanim o tym, to parę słów o innych możliwych powodach wystąpienia objawów związanych z wrzodami żołądka. Jednym z częściej obecnie występujących jest stres. Towarzyszy nam on w zasadzie na każdym kroku. „Pełno” go zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Wrzody żołądka zdecydowanie częściej pojawiają się na wiosnę i jesienią. Objawy tego problemu mogą być różne, chociaż występują takie, które można uznać za charakterystyczne.

Osoby cierpiące na nie, bardzo często odczuwają  „ssanie w żołądku”. Bardziej ogólnie można powiedzieć, że towarzyszy im ciągły głód. Kolejnym objawem, który można określić jako charakterystyczny, jest pieczenie odczuwane w okolicach żołądka. Mogą też pojawić się mdłości i częste wzdęcia. Głównym objawem związanym z wrzodami jest ból brzucha. Może się on pojawić od godziny do trzech po zjedzeniu posiłku. Cały czas mówimy o wrzodach, które występują w żołądku, w odróżnieniu od tych umiejscowionych w dwunastnicy. W tym drugim przypadku objawy są nieco inne. Przykładowo, ból w przypadku wrzodów dwunastnicy, pojawia się o określonych porach dnia (w nocy, lub nad ranem).

Symptomem, który wskazuje na potrzebę wizyty w szpitalu jest krwawienie. Objawia się ono przede w postaci krwi w wymiotach. W sytuacji kiedy te ostatnie są widocznie gęste, również należy zgłosić się do lekarza.

Leczenie w dużym stopniu, zależy od przyczyny jaka doprowadziła do pojawienia się wrzodów na żołądku. Jeśli na przykład, powodem jest bakterią Helicobacter pylori, to w takim wypadku stosuje się kuracją antybiotykową. Może również zajść potrzeba zabiegu operacyjnego. W przypadku wrzodów żołądka bardzo istotna jest również odpowiednia dieta.