Jak objawia się alergia na kurz?

Dodano: 14:17 13 maja 2014
Aktualizowano: 14:24 13 maja 2014
Źródło:

W jego skład wchodzą między innymi roztocza, sierść zwierząt, fragmenty ludzkiego naskórka, a także zarodniki pleśni. Osoba cierpiąca z powodu alergii na kurz ma problem praktycznie przez cały rok, ale w przeciągu tych 12 miesięcy zmieniać może się jego nasilenie.

Głównymi winowajcami w przypadku alergii na kurz są: sierść zwierząt i roztocza. Na obecną chwilę znanych jest ponad 5 tysięcy gatunków tych drobnoustrojów. W kurzu najczęściej  występuje między innymi gatunek Dermatophagoides farinae. Roztocza lubią miejsca ciepłe. Najwięcej znajduje się ich w pościeli. Roztocza mają w sobie białko, które to właśnie wywołuje reakcję alergiczną. Znajduje się ono też w ich odchodzach.

Objawy tego typu uczulenia mogą być i często są mylone ze „zwykłym przeziębieniem”. Do symptomów alergii na kurz zalicza się między innymi nieżyt nosa, a także częste napady kichania. Występuje również wodnisty katar i łzawienie. Objawem alergii na kurz jest świąd nosa. Pojawiają się też symptomy kojarzące się głównie z astmą, czyli świszczący oddech, a także duszności. Alergia na kurz jest problemem przewlekłym i w związku z tym mogą wystąpić po pewnym czasie objawy wynikające z długotrwałego czasu trwania tej dolegliwości zdrowotnej. U osoby cierpiącej na to uczulenie pojawia się między innymi uczucie zmęczenia i senność. Mogą wystąpić zaburzenia koncentracji utrudniające proces przyswajania wiedzy. Problemem bywają też częste bóle głowy.

Jeśli chcemy ograniczyć symptomy związane z alergią tego typu, to powinniśmy pamiętać o paru zasadach. Codziennie należy dokładnie wycierać miejsca w których „lubi” gromadzić się kurz. Jeśli mamy w domu zwierzaka, to warto zadbać o to by nie przebywał on w pobliżu uczulonej osoby, co oczywiście nie musi być i nie będzie łatwe. Codziennie należy też wietrzyć dokładnie mieszkanie. Osoby cierpiące z powodu alergii na kurz, powinny zadbać o to, aby ich domy nie były zbyt wilgotne. Dobrym rozwiązaniem będą ogólnodostępne osuszacze powietrza. Warto pamiętać też o tym, że objawy alergii na kurz nasilają się w okresie jesienno – zimowym.