Jak leczyć nerwicę sercową

serce1


Administrator

Dodano: 11:47 17 lipca 2013
Aktualizowano: 12:30 17 lipca 2013
Źródło:

Funkcjonowanie w dzisiejszym świecie staje się coraz bardziej prolematyczne. Stres, nerwy, ciągła niepewność związana z pracą. To wszystko może powodować problemy na tle psychicznym, takie jak właśnie nerwica sercowa.

Choroba ta zaliczana jest do tak zwanych schorzeń typu psychosomatycznego. Nerwicę sercową wywołują czynniki związane z naszą psychiką, ale objawy mogą być czysto fizyczne. Tak jest na przykład przy nerwicy typu lękowego, gdzie symptomy (stany lękowe) są fizyczne, ale podłoże mają psychiczne. Jeśli chodzi o przyczyny nerwicy sercowej, to specjaliści doszukują się ich w sprawach związanych z naszym codziennym funkcjonowaniem, zarówno w życiu rodzinnym, jak i w pracy. W sytuacji kiedy pojawiają się jakieś problemy, czy niepowodzenia związane z pracą, ciągły stres, itp.

Objawy – jak wspomniałem – są odczuwane w sposób fizyczny. Przede wszystkim pojawia się mocne bicie serca. Często jest ono opisywane jako „kołatanie”. To najbardziej charakterystyczny symptom związany z nerwicą sercową. Kolejny objaw to bóle w klatce piersiowej. Chorzy odczuwają również trudny do opisania i określenia przyczyn niepokój. Ten ostatni często jest powiązany z ogólnym osłabieniem, zawrotami głowy. Mogą pojawić się również problemy z oddychaniem. Takie objawy mogą być związane z całkiem innymi chorobami i często nerwica sercowa jest rozpoznawana po wykluczeniu innych możliwych przyczyn.

Jak leczyć nerwicę sercową? Stosuje się leki typowe dla problemów z sercem. Jednak w tym przypadku tak naprawdę leczymy nerwicę poprzez psychoterapię. Zaczynamy od ustalenia (my – jako chorzy razem z psychologiem) czynników, które mogą powodować tego typu objawy. To jednak nie wszystko. Oprócz rozmów z psychologiem, osoby cierpiące na nerwicę sercową powinny zmienić swój dotychczasowy tryb życia. Przede wszystkim, potrzebują więcej aktywności fizycznej. Po drugie – mniej stresujących sytuacji. To oczywiście nie będzie takie proste. Co ciekawe, osobom cierpiącym na nerwicę sercową, zaleca się zmianę diety.

Podziel się ze znajomymi