Jak łagodzić kaszel?

ill girl with flu at home
Dodano: 13:17 14 maja 2014
Aktualizowano: 10:34 16 maja 2014
Źródło:

Może być naprawdę wielkim utrapieniem i to nie tylko dla cierpiących na tę dolegliwość, ale i najbliższej rodziny. Kaszel związany może być z różnymi chorobami, ale najczęściej pojawia się, gdy nasz organizm jest atakowany przez wirusy. To co prawda reakcja obronna, ale niestety bardzo męcząca dla chorego.

W jaki sposób łagodzić kaszel? Pierwszą i najważniejszą sprawą jest ustalenie z którym jego rodzajem mamy do czynienia. Sam kaszel, to reakcja na podrażnienie zakończeń nerwowych znajdujących na błonie śluzowej dróg oddechowych. Może być on suchy, lub mokry (określany jest jako wilgotny). To podstawowy podział, ale nie jedyny. Kaszel może być np. świszczący. W tym wypadku oznaczać to może problemy z zapaleniem krtani, lub astmą. Kaszel „szczekający” występuje przy błonicy i dolegliwościach związanych z krtanią. W przypadku, kiedy opisywany symptom pojawia się tylko rano, może oznaczać problem z płucami, lub oskrzelami.

Sposób radzenia sobie z kaszlem w dużej mierze zależy od przyczyny i rodzaju z którym mamy do czynienia. Możecie potrzebować np. syropu wykrztuśnego zawierającego składniki rozrzedzające wydzielinę. Jeśli nie do końca jesteście przekonani do tzw. „chemii”, to szukajcie preparatów zawierających tymianek, czy korzeń lukrecji. W podobny sposób działa też anyż. Istotne w przypadku nawracających napadów kaszlu, jest odpowiednie nawilżanie pomieszczenia w którym przebywacie. Dzięki temu wspomagacie wysuszoną przez chorobę śluzówkę. Nawilżać powinniście ją też w sposób bardziej bezpośredni. Bez problemu można kupić preparaty, których jest to zadaniem. Część z nich zawiera w sobie wodę morską, która jest dość skuteczna w tej kwestii. Takie preparaty są dostępne pod postacią spray’u, lub żelu.

Istnieje też dużo domowych sposobów, które mają pomóc poradzić sobie z kaszlem. Ich skuteczność w sporej mierze zależy od tego z jakim rodzajem kaszlu mamy do czynienia. Jednym z popularniejszych sposobów jest syrop przygotowany z pokrojonej cebuli zasypanej cukrem. Domową metodą na nawilżenie śluzówki jest napój z imbiru. Wystarczy zetrzeć około 10 centymetrów korzenia i zalać wrzątkiem. Na kaszel pomagać ma też syrop z buraków. Należy zetrzeć kilka sztuk i dodać parę łyżek miodu.