Hemoroidy – leczenie

Dodano: 08:31 23 grudnia 2008
Aktualizowano: 10:46 9 grudnia 2011
Źródło:

Powstawaniu hemoroidów, zwanych żylakami odbytu lub guzkami krwawniczymi. sprzyjają długotrwałe zaparcia, spowodowane dietą ubogoresztkową, ciąża u kobiet, a nawet częste biegunki. W tych sytuacjach specyficzny splot tętniczo0żylny, powyżej kanału odbytu – napełnia się krwią pod dużym ciśnieniem. Nadciśnienie powoduje rozciągnięcie i wydobycie na zewnątrz żył odbytu. Pod cienką błoną śluzową odbytu pojawiają się wypukłe guzki krwawnicze. Zwykle towarzyszy temu dotkliwy stan zapalny. W czasie kolejnych zaparć, natężając się przy oddawaniu stolca, możemy spowodować, że napęczniałe krwią hemoroidy wypadną na zewnątrz.

PROFILAKTYKA:

Stosowanie specjalnej diety, aby wypróżnienia były całkowite i luźne (dużo surowych i gotowanych warzyw zawierających błonnik, sporo owoców, jogurty, kefir). Unikać spożywania obfitych, tłustych pokarmów i alkoholu a także środków przeczyszczających. Wskazany ruch i gimnastyka.

Terapie naturalne: Masaż brzucha- Masować zaczynamy z lewej strony i pociągamy dłonią w dół, aż do pachwiny. Ucisk dłoni niezbyt silny, uginający powłoki brzuszne mniej więcej na grubość palców. Ruch powtarzać kilkanaście razy. Tak samo postępować z prawej strony.

Kuracja jarzębiną – Na Syberii w leczeniu hemoroidów i przewlekłych zaparć stosowana jest także kuracja sokiem z owoców jarzębiny. Po umyciu owoców wycisnąć je w sokowirówce. Świeży sok pije się 3 razy dziennie po małym kieliszku 30 gramowym. Sok ma silne działanie, leczy zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne hemoroidy. Można go zażywać mieszając z wodą, miodem lub innymi niealkoholowymi napojami.

KURACJA BANANOWA:

Dwa duże banany dokładnie umyć i nie obrane zalać 1-2 szklankami wody. Gotować na wolnym ogniu przez 15 minut. Ciepłe spożywać porcjami kilka razy w ciągu dnia. Jest to dobry środek powstrzymujący krwawienie guzków hemoroidalnych a także łagodzący bóle.

KĄPIELE:

Ciepłe kąpiele rozluźniające masy kałowe a także rozpuszczające zastoiny krwi uwięzionej w żylakach odbytniczych.
*100gr tasznika pospolitego zalać 1l wrzątku. Przykryć i odstawić do naparzenia na 10 minut. Przecedzić i wlać do wanny wypełnionej do połowy ciepłą wodą. Czas kąpieli do 20 minut.
*Kilogram kory dębowej zalać 2-3litrami zimnej wody. Ogrzewać przez godzinę. Przecedzić i wlać do wanny wypełnionej w połowie wodą o temp. ciała. Czas kąpieli do 15 minut.

KURACJA KS. SEBASTIANA KNEIPPA:

W przypadku ostrego zapalenia hemoroidów zastosować należy natychmiast zimną kąpiel nasiadową trwającą od 1-2 minut. Ks. Kneipp zalecał również siedzenie codziennie przez 15 minut na grubym, parokrotnie złożonym suknie, uprzednio zanurzonym w zimnej wodzie. Jako uzupełnienie kuracji polecał picie herbaty z kwiatu bzu czarnego i kwiatu tarniny; 1 filiżankę dziennie zaparzaną z 1 łyżki stołowej zmieszanych ziół.

NASIADÓWKI:

*Perska – Kilka główek czosnku (od 5 do 7) przecisnąć przez wyciskacz. Następnie wziąć niezbyt duży garnek, rozgrzać go na sucho, po czym, wstawić do wiadra. Wrzucić do garnka rozdrobniony czosnek i usiąść na wiadrze. Zabieg powinien trwać dopóki czosnek paruje i uwalniają się olejki eteryczne. Pamiętajmy, aby nie palić czosnku, lecz go rozgrzewać i odparowywać. Zabieg powtarzać kilka razy, najlepiej co 2 dni.

*Syberyjska – Pokroić 4 duże cebule i wrzucić do garnka. Zalać dwoma litrami mleka i podgrzewać w piekarniku lub na małym ogniu. Po kwadransie wstawić garnek do wiadra i usiąść na nim. Zabieg trwa, dopóki paruje mieszanka mleka i cebuli. Po 2-3 dniach powtórzyć zabieg. W razie konieczności- nasiadówki stosować nadal, w odstępach 2-3 dniowych( zwykle wystarczają 3 lub 4 zabiegi). Aby zwiększyć skuteczność tej terapii należy po każdym zabiegu umyć pośladki zimną wodą. Szok termiczny poprawia krążenie i hartuje organizm.

OKŁADY:

Hemoroidy zewnętrzne medycyna ludowa leczy od dawna okładami ze świeżych liści topoli lub osiki. Po umyciu odbytu i jego okolicy przyłożyć kilka połamanych liści do chorego miejsca, na 1 godzinę. Po zdjęciu okładu przemyć leczoną okolicę i przyłożyć ponownie okład ze świeżych liści. Po 2 dniach przerwy ponowić zabieg.

*Terapia kaukaska: Polega ona na leczeniu zbliżonym do metody ks. Kneippa. Po każdym oddaniu stolca należy odbyt umyć zimną wodą. Hemoroidy Leczono także kilkusekundowymi okładami z lodu. Terapię trzeba zacząć od 15 sekund pierwszego dnia, dodając po 5 sekund w każdym następnym. Kuracja trwa do 2 tygodni. Do leczenia zastarzałych hemoroidów na Kaukazie używa się także sopli lodowych wsuwanych do odbytu.

*Kuracja ludowa – surowy ziemniak ostrugać na grubość wskazującego palca i taki czopek wsunąć na parę godzin do odbytu. Zabieg usuwa bolesność i krwawienie.

BIOTERAPIA:

Bezdotykowe techniki lecznicze oczyszczające energetycznie chore miejsce świetnie radzą sobie z bolesnymi i krwawiącymi hemoroidami. Najczęściej już po pierwszym zabiegu ustaje krwawienie, ustępuję ból i szczypanie. Szybciej goją się też pęknięcia i ranki.