Guz liściasty sutka


Administrator

Dodano: 10:46 9 sierpnia 2011
Aktualizowano: 10:53 9 sierpnia 2011
Źródło: Autor: Sylwia Śliż

Jeśli guz zostanie wcześnie wykryty jest wyleczalny, niestety w większości przypadków, panie zgłaszają się do lekarza wtedy, gdy osiągnie rozmiary 2–7 centymetrów. Nieleczony może osiągnąć wielkość nawet do 40 centymetrów, wypełniając sobą całą pierś. Pod ręką wyczuwany jest jako twardy, zwykle pojedynczy twór, który jest wyraźnie odgraniczony od pozostałych tkanek. Guz zwykle jest bezbolesny, jedynie skóra nad guzem może być zaczerwieniona i cieplejsza od reszty piersi.

Wyróżnia się trzy rodzaje guza liściastego, łagodny – nie powoduje przerzutów, a po jego wycięciu kobietom nie grozi wznowa, z kolei guz „granicznie złośliwy” niesie za sobą 25% ryzyko odrośnięcia i pięcioprocentowe ryzyko przerzutów. W postaci złośliwej groźba zarówno miejscowej wznowy, jak i przerzutów jest już wysoka i wynosi około 25%.

Przy diagnozowaniu guza liściastego niezbędna jest biopsja cienkoigłowa celowana, polegająca na nakłuciu i pobraniu przez radiologa próbki guza pod kontrolą mammografu lub USG. Jeśli biopsja nie daje pełnego rozpoznania wykonuje się otwartą biopsję chirurgiczną – w miejscowym znieczuleniu, pod kontrolą mammografu lub USG, lekarz usuwa oznaczone zmiany wraz z fragmentem okolicznej tkanki. Pobrany fragment poddaje się badaniu histopatologicznemu, w diagnozie najważniejsza jest szybkość, z jaką dzielą się komórki, a także liczba komórek o nieregularnym kształcie. Jedyną możliwością leczenia guza liściastego sutka jest zabieg chirurgiczny, ponieważ nowotwór ten nie jest wrażliwy ani na chemioterapię, ani na leczenie hormonalne czy radioterapię. W postaci łagodnej i granicznej zabieg zwykle ogranicza się do wycięcia guza z zachowaniem części zdrowego gruczołu, tzw. lumpektomia, czyli leczenie oszczędzające. Guz złośliwy wymaga już niestety mastektomii, czyli amputacji całego gruczołu piersiowego wraz z brodawką, przy czym pacjentce nie usuwa się węzłów chłonnych pachy.