Grzybica skóry głowy


Administrator

Dodano: 07:47 12 lipca 2011
Aktualizowano: 08:02 12 lipca 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Choroby skórne to najczęściej pojawiające się problemy zdrowotne, szczególnie u osób, które nie dbają o higienę, bądź robią to w sposób niedostateczny. Dlatego też narażone są na nie przede wszystkim nasze dzieci, bo te jak wiadomo starają się mydła unikać, jak tylko mogą.

Grzybicę skóry głowy wywołuje grzyb, które funkcjonuje wśród ludzi i od czasu do czasu, właśnie przy niedostatecznej higienie, może zaatakować. Ta choroba dotyka głównie małe dzieci, albo osoby, które są na przednówku wieku dojrzałego, kiedy to hormony mogą „pomóc” w rozwoju zarodników grzyba. Skóra głowy atakowana jest przez dwa rodzaj tego pasożyta, są to odpowiednio: Microsporum canis i Trichophyton tonsurans. Między innymi, to w związku z tym mamy trzy główne rodzaje grzybicy skóry głowy.

Pierwszy typ określany jest jako drobnozarodnikowy i jego cechą charakterystyczną są duże ogniska chorobowe. Z kolei w przypadku grzybicy strzygącej mamy do czynienia z dużą ilością małych miejsc zakażonych. Ostatni z typów tej choroby obecnie w zasadzie nie występuje, ale jego obraz chorobowy cechowało dużo różnej wielkości nierównych miejsc zakażonych przez grzyby. Obraz kliniczny opisywanej choroby to tworzące się wokół mieszków włosowych guzki z których na zewnątrz wydostaje się ropa. Łączą się one w większe miejsca, zwane wykwitami.

Grzybica skóry głowy atakuje również nasze włosy. I tu to co się z nimi stanie jest tak naprawdę zależne od typu choroby. Mogą one występować na zarażonych miejscach w postaci pojedynczych włosów często „ułamanych” przy korzeniu. Na głowie pojawiają się też często puste miejsca podobne do tych charakterystycznych dla łysienia plackowatego. Pocieszający w przypadku grzybicy skóry głowy jest fakt, że po leczeniu, które najczęściej odbywa się za pomoca ketokonazolu włosy nam odrosną. Grzybica mimo dość nieprzyjemnie wyglądających zmian skórnych nie powoduje pojawieniu się w momencie swojego ustępowania blizn, a więc włosy mają szansę odrosnąć równo w każdym miejscu.

Podziel się ze znajomymi