Gorączka trzydniowa

kLDuVYU0gYZgac1S9q15x9m9KR9Zzd.jpg


Administrator

Dodano: 12:46 22 maja 2013
Aktualizowano: 12:55 22 maja 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

To jedna z pierwszych chorób, z którymi zmagać się będą musieli młodzi rodzice. Możecie spotkać się z dwoma nazwami: gorączka trzydniowa i rumień nagły. Na szczęście dla rodziców i ich dziecka to łagodna infekcja.

Gorączka trzydniowa pojawia się między 3, a 36 miesiącem życia dziecka. Najczęściej trwa od trzech dni do pięciu. Rozpoczyna się ona nagłym skokiem temperatury, który rodziców może poważnie zaniepokoić. W końcu wysoka gorączka może być znakiem poważnego problemu zdrowotnego. Jeśli jednak diagnoza będzie brzmiała – rumień nagły, to paradoksalnie rodzice nie mają się czym przejmować. Wspomniałem, że choroba może trwać 5 dni, ale sama gorączka utrzymuje się 3 dni. W momencie kiedy zaczyna ona spadać, to na ciele dziecka pojawiają się czerwone plamy. Jest ona podobna do tej, która występuje przy szkarlatynie, ale na szczęście dość szybko znika.

Wiele w przypadku tej choroby zależy od tego jak dziecko znosi gorączkę. Jak wspomniałem, gorączka trzydniowa nie jest niebezpieczna, ale musi być dobrze rozpoznana. Objawy to przede wszystkim wysoka temperatura. Może ona spadać i w takiej sytuacji dziecko czuje się dobrze. Drugim – również wspomnianym objawem – jest wysypka, która pojawia się po tym jak spadnie gorączka.

W jaki sposób postępować przy rumieniu łagodnym? Pierwszym krokiem jaki powinni podjąć rodzice w sytuacji kiedy pojawi się wysoka gorączka, jest zawiadomienie lekarza. W przypadku takiej temperatury istotne jest szybkie zdiagnozowanie problemu z jakim faktycznie mamy do czynienia. Czy jest to gorączka trzydniowa, czy problem leży gdzie indziej.

Powinniśmy postarać się obniżyć gorączkę. Ubieramy dziecko przewiewnie. Możemy również przykładać zimne okłady. Dopóki dziecko ma wysoką temperaturę nie powinno przebywać na zewnątrz. Ważną informacją jest też podawanie odpowiedniej ilości płynów.