Główne choroby przenoszone drogą płciową

uR5t3M1j125tCXpOPr19dmq3OfuQnl.jpg


Administrator

Dodano: 09:20 25 maja 2011
Aktualizowano: 09:37 25 maja 2011
Źródło: Autor: Sylwia Śliż

Główne choroby związane z zachowaniami seksualnymi to:

Kiła – znana jako syfilis, to jedna z bardziej rozpoznawalnych chorób wenerycznych. Podstawową drogą zarażenia się kiłą jest stosunek z zakażoną osobą (pochwowy, analny lub oralny), dużo mniej prawdopodobne jest zarażenie przez pocałunek.

Kiła nabyta – objaw pierwotny, jaki powstaje po 10-20 dniach od zakażenia, to twarde, niebolesne owrzodzenia, współistniejące z powiększeniem węzłów chłonnych.

W okresie 30-60 dni od wystąpienia objawu pierwotnego rozwija się kiła drugorzędowa, tzw. okres uogólnionego zakażenia. Charakterystyczną cechą kiły drugorzędowej jest polimorfizm wykwitów skórnych, pojawienie się zmian na częściach dłoniowych rąk i podeszwowych stóp, łysienie, grudki nadżerkowe na języku.

Po upływie kilku lat od zakażenia rozwija się kiła trzeciorzędowa z trwałymi uszkodzenia, które powodują znaczne inwalidztwo. Pojawiające się w tym okresie kilaki guzkowo–wrzodziejące obejmują błonę środkową dużych naczyń (aorta, naczynia wieńcowe) i ośrodkowy układ nerwowy wraz z oponami mózgowymi, czego efektem są postępujące zaburzenia dotyczące sfery psychicznej.

Kiła wrodzona – kiła wrodzona wczesna objawia się pęcherzycą dłoniowo–podeszwową, kiłowym ropnym nieżytem nosa i pseudoporażeniem Parrota z powodu zapalenia chrząstek, z kolei charakterystyczną cechą dla kiły wrodzonej późnej jest tzw. siodełkowaty nos, czoło „olimpijskie”, szabliste podudzia, przejściowe zapalenie rogówki i głuchota.

Rzeżączka - najbardziej rozpowszechniona choroba weneryczna, przenoszona przez bakterię kształtem przypominającą ziarenko kawy. Do zakażenia dochodzi podczas kontaktów płciowych lub poprzez bieliznę zabrudzoną treścią ropną. Objawia się zapaleniem cewki moczowej, z ropnym wyciekiem któremu towarzyszy swędzenie, pieczenie i ból nasilający się podczas oddawania moczu. Symptomy choroby widoczne są już po trzech dniach od zakażenia, a zapalenie cewki moczowej może z czasem uogólnić się, obejmując inne struktury anatomiczne (najądrza, pęcherzyki nasienne, prostatę). Choroba rzadko ogranicza się tylko do zapalenia cewki moczowej, w okresie przewlekłym rzeżączka zajmuje jajowody, jajniki, srom i pochwę. W tym okresie pojawiają się wypryski i wędrujące bóle wielostanowe. Rzeżączka może być przyczyną niepłodności.

Rzeżączka noworodkowa – do zakażenia może dojść w czasie akcji porodowej, kiedy płód długo przemieszcza się drogami rodnymi. Zakażenie dotyczy spojówek oka, wywołując rzeżączkowe zapalenie spojówek, chorobie zapobiec można poprzez zapuszczenie do woreczka łzowego 1% roztworu azotanu srebra lub maści zawierającej tetracyklinę lub erytromycynę.

Kłykciny kończyste – to brodawczakowate zakaźne twory o białawym lub różowawym zabarwieniu, które umiejscawiają się w obrębie narządów płciowych zewnętrznych, wywołuje je wirus brodawczaka ludzkiego (papillomavirus).

Mięczak zakaźny – to choroba pochodzenia wirusowego, występuje charakterystyczna zmiana w kształcie guzka o gładkiej powierzchni, zapadnięta w środku o białawym lub czerwonym zabarwieniu. Przy uciskaniu z guzka wydobywa się biaława substancja.

Opryszczka płciowa – w opryszczkowym zakażeniu narządów płciowych zewnętrznych, objawy takie jak: ostre zapalenie sromu i pochwy z bardzo silnymi bólami, pojawiają się nagle. Towarzyszą im ogólnie złe samopoczucie, tworzą się aftowe owrzodzenia, które rozprzestrzeniają się również na okolicę odbytu. Z powodu bolesnych nawrotów, choroba uniemożliwia pracę i może być przyczyną pewnego rodzaju psychozy.

Niegonkokowe zapalenie cewki moczowej – stanowi najczęściej występującą chorobę weneryczną w Europie zachodniej i USA. W ponad połowie przypadków spowodowane jest przez czynniki bakteryjne – Chlamydia trachomatis i Ureplasma urealyticum.

Wesz łonowa – zakażenie następuje poprzez kontakty płciowe lub noszenie odzieży zakażonej osoby. Wywołuje silny świąd, zwłaszcza w nocy i jest przyczyną niebieskawych przebarwień na brzuchu i biodrach. Zakażenie może się rozprzestrzeniać na tułów, kończyny i brwi.

Wrzód weneryczny – powodowany przez gram-ujemne pałeczki Durceya. Krosta, która pojawia się w miejscu wtargnięcia bakterii szybko zamienia się w owrzodzenie o poszarpanych i wrzodziejących dnem brzegach. Owrzodzenia mogą być liczne o miękkiej konsystencji, przy dotykaniu powodują silny ból.

Zakażenie rzęsistkiem pochwowym – choroba wywoływane przez pierwotniaka Trichomonas vaginalis lub intestinalis, może być przenoszona bezpośrednio drogą płciową lub pokarmową. W postaci jelitowej występuje biegunka i bębnica, zaś w zakażeniu narządów płciowych u mężczyzn – zapalenie cewki moczowej i gruczołu krokowego. U kobiet występuje zapalenie sromu lub pochwy, któremu towarzyszy uczucie swędzenia i pieczenia, zaburzenia w oddawaniu moczu, ból podczas stosunku i żółtawe upławy.

Podziel się ze znajomymi