Endometrioza – problem typowo kobiecy

L5wwXL0y43q7k4e0bQmn07QHryQDj2.jpg


Administrator

Dodano: 08:48 30 marca 2012
Aktualizowano: 09:20 30 marca 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Jeśli kobieta w czasie stosunku odczuwa ból lub ma bolesne miesiączki to istnieje duże prawdopodobieństwo, że cierpi ona na schorzenie zwane endometriozą. Dodatkowymi sygnałami ostrzegawczymi są bóle w okolicach miednicy, a także problemy związane z zajściem w ciążę.

Powodem tego schorzenia jest błona śluzowa jamy macicy (o nazwie endometrium). W normalnej sytuacji jest ona odpowiedzialna za funkcje ochronne. Częściowo umożliwia również przygotowanie organizmu kobiety do kolejnego cyklu miesięcznego. Problem rozpoczyna się w momencie, kiedy endometrium zaczyna się przemieszczać. Wciąż nie do końca znana jest przyczyna takiego stanu rzeczy. Wiadomo na pewno, że błona śluzowa potrafi „podczepić” się do różnych narządów, a te z kolei mogą zareagować na to w różny sposób.

Endometrioza pojawia się głównie u pań między 30 a 45 rokiem życia (tu trzeba zaznaczyć, że chodzi głównie o jej typ zewnętrzny). Wyróżniono dwa typy tej choroby: zewnętrzną i wewnętrzną. Ten pierwszy zdarza się dużo rzadziej. „Atakuje” w tym wypadku głównie narządy i tkanki znajdujące się poza miednicą. Bywa, że endometrium dociera nawet do płuc.

Endometrioza wewnętrzna (można spotkać ją również pod nazwą adenomioza), to z kolei choroba, które występuje właściwie tylko u matek. Dolna granica wiekowa jeśli chodzi o zachorowanie to 40 rok życia. W tym przypadku mamy do czynienia ze specyficzną lokalizacją wspominanej błony śluzowej, która zamiast wyściełać jamę macicy, zajmuje jej mięsień. Zdarza się, że nie pojawiają się żadne niepokojące objawy i sama w sobie choroba może nie być groźna. Nie powinno to jednak powodować lekceważenia endometriozy, bo bardzo często jest ona pierwszym sygnałem, że w organizmie kobiety zaczyna się dziać źle. Stąd też należy dość regularnie przeprowadzać badania diagnostyczne. Samo leczenie endometriozy (niezależnie od jej typu) opiera się na farmakologii lub zabiegu chirurgicznym. Zdarzyć się może również sytuacja, że ustąpi sama. W przypadku leczenia farmakologicznego stosuje się przede wszystkim hormony, zawarte między innymi w tabletkach antykoncepcyjnych.

Podziel się ze znajomymi