Dyskopatia lędźwiowa – ból w dolnej części pleców

GRhp0to8zd5oCi9E534kZ41I2411vc.jpg


Administrator

Dodano: 14:33 1 marca 2013
Aktualizowano: 14:37 1 marca 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Nasz kręgosłup musi dźwigać codziennie bardzo duży ciężar. Między innymi właśnie w związku z tym narażony jest na różne uszkodzenia. Zdarza się, że niejako przy okazji, takie zmiany mogą mieć negatywny wpływ na inne części organizmu.

Dyskopatia to ogólna nazwa, która w dość szeroki sposób opisuje choroby związane z tak zwanym krążkiem międzykręgowym. To najczęściej pierwszy etap schorzenia, które przechodzi w zwyrodnienie kręgosłupa. Dyskopatia typu lędźwiowego jest najczęściej spotykaną tego typu chorobą. Zdarza się również, że uszkadza struktury układu nerwowego. Zespół objawów charakterystycznych dla tej choroby jest ogólnie rozpoznawalny. Wymienić należy przede wszystkim uporczywy ból w dolnej części pleców (określaną też jako okolice lędźwiowe). Możecie go odczuwać zarówno w okolicy kręgosłupa, jak i nieco dalej, bo charakterystyczne jest to, że ten ból promieniuje.

Jeśli chcielibyśmy znaleźć przyczyny dyskopatii lędźwiowej to należy zwrócić uwagę na tak zwane patologie we wspominanym krążku międzykręgowym. To nie jedyna przyczyna, bo te zmiany w budowie mogą dotyczyć również miejsc wokół krążków, między innymi więzadeł lub mięśni.

Wracając jeszcze do objawów i możliwych uszkodzeń układu nerwowego, a dokładniej rzecz biorąc ucisku na niego. Może pojawić się czasowe zaburzenie czucia w miejscach, gdzie występuje ból. Zdarza się również, iż wzrasta napięcie mięśni przykręgosłupowych, co też jest powiązane z układem nerwowym.

Leczenie dyskopatii lędźwiowej zależy przede wszystkim od prawidłowego rozpoznania, ale też od stopnia zaawansowania choroby. Najczęściej jednak zaczyna się od tak zwanego leczenia zachowawczego. Ogranicza się ono do kilku dni leżenia w łóżku i przyjmowania leków przeciwzapalnych. Jeśli następuje poprawa, to zazwyczaj chorego poddaje się obserwacji i naturalnie doprowadza się do sytuacji, aby zmniejszyć obciążenia kręgosłupa. Może jednak wystąpić potrzeba fizjoterapii. Niektórzy specjaliści zalecają również niestandardowe metody leczenia, takie jak akupunktura, czy coraz bardziej popularną – krioterapię.

Podziel się ze znajomymi