Drętwienie rąk i nóg


Administrator

Dodano: 09:08 24 sierpnia 2012
Aktualizowano: 09:24 24 sierpnia 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Wszystko oczywiście zależy od przyczyny drętwienia kończyn. A te mogą być naprawdę różne. Od poważnych, które będą wymagać interwencji specjalisty po takie, którym spokojnie będziemy mogli przeciwdziałać sami. Zacznijmy od tych drugich. Zastanówmy się kiedy drętwieją Wam nam przykład nogi? W sytuacji, w której przez dłuższy czas siedzimy w jednej – dodajmy niewygodnej – pozycji. Mogą się również pojawić wtedy tak zwane mrówki, czyli uczucie nieprzyjemnego mrowienia w kończynie. Najczęściej wystarczy po prostu zmienić pozycję. Chwilę to co prawda potrwa (czasem występują przy tym skurcze), ale w końcu wszystko wróci do normy.

Kolejną – również łatwą do wyeliminowania przyczyną – jest dieta. A w zasadzie to nieodpowiedni sposób odżywiania. Chodzi o niedostateczną ilość witaminy B6 w naszym codziennym jadłospisie. Drętwienie kończyn to tylko jeden ze skutków takiego stanu rzeczy. Dodajmy do menu ryby, chude mięso, nabiał i banany. To powinno wystarczyć.

Niestety drętwienie kończyn może też oznaczać dużo poważniejsze problemy niż te wyżej opisane. Jeśli taka sytuacja dość często powraca, warto sprawdzić w jakim stanie jest nasz kręgosłup. Jeśli drętwienie dotyczy rąk, to prawdopodobnie mamy problem z odcinkiem szyjnym. Jeśli nóg – to odcinek lędźwiowy lub krzyżowy.

Często jest tak, że drętwienie kończyn to jeden z objawów. Trzeba zwrócić uwagę na te dodatkowe wskazówki. Mogą być tak naprawdę różne. Problemy z koncentracją, utrzymaniem równowagi, czy też trudności w mówieniu. W takim wypadku trzeba się skontaktować z lekarzem. Nie zawsze będzie to specjalista od ortopedii. Zdarzyć się może, że nasz problem leży w naszym mózgu i to neurolog będzie najlepszym rozwiązaniem. Drętwienie kończyn może towarzyszyć tak zwanym neuropatiom, czyli zapaleniu nerwów objawowych. Te z kolei są charakterystyczne dla wielu problemów zdrowotnych, żeby wymienić tylko cukrzycę i alkoholizm. Drętwienie kończyn to także objaw stwardnienia rozsianego – choroby nieuleczalnej.

Podziel się ze znajomymi