Domowe sposoby na ból gardła


Administrator

Dodano: 11:37 12 marca 2013
Aktualizowano: 11:49 12 marca 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

To jeden z częściej występujących objawów. Do tego niezmiernie męczący, zwłaszcza jeśli jest połączony z innymi czynnikami, które dodatkowo go wzmacniają. Na szczęście, w większości wypadków, możemy sobie poradzić z nim sami. Nie są to metody, które wymagają dużych nakładów finansowych.

Oczywiście inaczej będziemy zwalczać ból gardła przy przełykaniu, w porównaniu z bólem przewlekłym. Warto też zwrócić uwagę na inne objawy, np. czy występuje ból w klatce piersiowej. Takie sytuacja niejako determinują potrzebę wizyty u lekarza, gdyż problem może być dużo bardziej złożony, niż nam się wydaje. Wróćmy jednak do domowych sposobów na ból gardła.

Przede wszystkim, trzeba postawić na nagrzewanie okolic gardła. To dość istotne, jeśli chcemy pozbyć się opisywanego problemu. Większości z nas kojarzy się to przede wszystkim z ciepłym ubiorem, które nie będzie przepuszczał chłodu. I tak i nie. Z jednej strony nie możemy dopuścić do tego, aby nasz organizm się przegrzał, ale i z drugiej strony zbytnio wychłodził. Są też metody na nagrzewanie okolic gardła, które w pierwszej chwili mogą się wydać nam co najmniej dziwne. Za przykład niech posłużą pomysł z wykorzystaniem… ziemniaków. Gotujemy je (najlepiej w zasadzie rozgotować), a potem rozgniatamy. Tak powstałą papkę nakładamy na lnianą ściereczkę i przykładamy w miejsce, w którym odczuwamy ból. Ponoć to bardzo skuteczna metoda.

Dużo bardziej znanym sposobem jest płukanie gardła przy pomocy wody z dodatkiem soli. Taką czynność powtarzamy kilka razy dziennie. Starajmy się unikać połknięcia takiej mieszanki, bo może się to skończyć dla nas przyjemnie – wymiotami. Bolące gardło można też płukać przy użyciu imbiru. Potrzebujemy świeżego kawałka tej rośliny. Następnie zalewamy go szklanką gorącej wody. Czekamy parę minut, a następnie przepłukujemy gardło.

Cebula to kolejny produkt, który znajduje się w każdej kuchni. Można ją zastosować na bolące gardło. Ścieramy cebulę na tarce. Dodajemy miodu i ewentualnie cytryny. Tak przygotowany specyfik pijemy w ilości dwóch łyżeczek za jednym razem. Najlepiej kilka razy dziennie. Syrop z cebuli można przygotować również w inny sposób. Wystarczy ją pokroić, wrzucić do kubka i zasypać jedną, lub dwoma łyżeczkami cukru. Następnie należy odczekać, aż cebula puści sok. To właśnie on będzie naszym lekiem na bolące gardło.