Domowe sposoby na biegunkę

Dodano: 09:49 29 maja 2017
Aktualizowano: 09:49 29 maja 2017
Źródło:

Urlop, to czas w którym dolegliwości żołądkowe „dopadają” nas dużo częściej. Rzadko przyglądamy się temu co jemy, chociażby pod kątem tego z jakich składników i w jakich warunkach było to przygotowywane. To niestety może skończyć się dla nas między innymi biegunką.

Istnieje wiele domowych sposobów, które pozwolą sobie nam z nią dość szybko poradzić. Warto jednak mieć świadomość, że jeśli pomimo naszego działania, biegunka nie mija po 2-3 dniach, to problem być może jest dużo bardziej poważny i wymagać będzie leczenia farmakologicznego.

Latem można wykorzystać borówki czarne, lub jak kto woli – jagody. W zasadzie pomocne mogą być one pod każdą postacią. Można zjeść je na surowo (koniecznie jednak wcześniej trzeba umyć pod bieżącą wodą), albo w postaci soku. Ten ostatni można dodać chociażby do herbaty. Niektórzy na biegunkę polecają też nalewkę z jagód. Jeśli jesteśmy  przy przy letnich owocach nie można nie wspomnieć o czarnych porzeczkach. One też wykazują działanie pozwalające nam zwalczyć biegunkę.

Bardzo często polecanym sposobem na tę dolegliwość jest  ryż (może być nawet nieco rozgotowany) z dodatkiem marchewki. Taka potrawa wchłania wodę w jelitach, a dzięki temu stolec stanie się bardziej gęsty. Przy okazji ryż z marchewką spełnia istotną rolę odżywczą, bo to, iż mamy biegunkę nie oznacza, że nie powinniśmy jeść. Taka potrawa nie będzie  podrażniać nam dodatkowo żołądka. W walce z biegunką możemy zastosować siemię lniane. Wystarczy zalać jedną jego łyżkę gorącą wodą (nie za dużo, tak aby jedynie przykryła ziarna). Następnie musimy odczekać chwilę, aż całość przyjmie postać galaretki. Potem wypijamy jednym haustem.

Kiedy walczymy z biegunką, to dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie naparów z roślin. Najlepiej użyć do tego  rumianku, pierwiosnka lekarskiego, lub polnej koniczyny. Wśród polecanych sposobów na biegunkę jest również kawa. Nie chodzi o jej picie, bo to w niektórych przypadkach może dodatkowo rozregulować nasz żołądek. Aby poradzić sobie z biegunką trzeba zjeść łyżkę kawy (mielonej, a nie rozpuszczalnej).