Dna moczanowa – informacje

FyKvzL3TK6ZH1Gak6wGwy38Fn4Nm9G.jpg


Administrator

Dodano: 09:26 14 kwietnia 2011
Aktualizowano: 09:32 14 kwietnia 2011
Źródło: Autor: Sylwia Śliż

Dna moczanowa. Podagra, artretyzm, dna moczanowa to nazwy jednej choroby, która mimo że znana od wieków, to medycyna nadal nie poznała jej podłoża i nie ma na nią, niestety skutecznego leku.

Do rozwoju choroby przyczynia się nadmierne wytwarzanie kwasu moczowego, który gdy jest go zbyt wiele we krwi zaczyna się krystalizować. Kryształki, tzw. moczany odkładają się i rosną w stawach i tkance okołostawowej, ostre jak brzytwa ranią tkankę z czasem wywołując stan zapalny.

Choroba rozwija się kilkanaście lat bez jakichkolwiek dolegliwości, świadczą o niej jedynie podwyższone stężenie kwasu moczowego w surowicy krwi (hiperurykemia). Pierwszym objawem zazwyczaj jest nagły ból w stawie, który pojawia się w nocy lub wcześnie rano, narasta falami i z dnia na dzień staje się coraz bardziej dotkliwy. Po kilku dniach staje się rozdzierający, a chory staw jest wrażliwy na dotyk, zaczerwieniony i obrzęknięty, skóra staje się napięta, błyszcząca, czerwona lub sinopurpurowa.

Choroba ta ponad dwadzieścia razy częściej dopada mężczyzn, jeśli zaczyna się przed trzydziestką, ma znacznie cięższy przebieg. Zwykle jednak objawia się między 45, a 60 rokiem życia, u kobiet później, około 65 roku życia. Kobiety do okresu przekwitania chronione są przed podwyższeniem stężenia kwasu moczowego we krwi przez żeńskie hormony płciowe. Mężczyźni ponadto, że nie mają takiej naturalnej ochrony hormonalnej, dużo częściej niż kobiety zajadają się mięsem i nie stronią od trunków i piwa. A to właśnie błędy żywieniowe odgrywają w tej chorobie niebagatelną rolę.

Pierwotna dna moczanowa jest odziedziczonym zaburzeniem metabolizmu, z niewiadomych przyczyn organizm produkuje duże ilości kwasu moczowego i ma kłopot z jego wydalaniem. Wtórna z kolei pojawia się w następstwie białaczki, napromieniowania, przewlekłej choroby nerek, nadmiernego objadania się, źle przeprowadzonej kuracji odchudzającej, nadużywania alkoholu oraz przyjmowania niektórych leków odwadniających, a nawet witamin B i B12. Dna moczanowa może również towarzyszyć cukrzycy typu 2, zaburzeniom gospodarki lipidowej, nadciśnieniu tętniczemu, nadwadze i otyłości brzusznej.

Choroba ta niestety jest nieuleczalna, można jednak unikać kolejnych ataków, regularnie przyjmując leki obniżające stężenie kwasu moczowego we krwi i przyspieszające jego wydalanie. Zaleca się także przestrzeganie diety ubogiej w puryny, będącymi podstawowym elementem budulca każdej komórki zwierzęcej i roślinnej. Duża ilość puryn znajduje się w tłustym mięsie, zwłaszcza wieprzowinie i wszelkich tłustych potrawach bogatych w białko.

Podziel się ze znajomymi