Dlaczego swędzi?

246Q8Nte18z4ftrrU5830t0TS9liIb.jpg


Administrator

Dodano: 13:34 8 kwietnia 2013
Aktualizowano: 14:01 8 kwietnia 2013
Źródło:

To jak irytujący jest to objaw opisuje najlepiej jeden przykład – noga w gipsie i brak możliwości podrapania się w okolicach stopy, tam gdzie akurat nas swędzi. Zdarzyło się Wam takie „doznanie”? Objaw ten potrafi być denerwujący i chociaż nie zawsze oznacza coś poważnego, to lepiej go nie bagatelizować.

Swędzenie jest elementem charakterystycznym dla wielu dolegliwości, ale pojawia się również z dużo mniej istotnych powodów. Dokładniej, to właśnie te błahe przyczyny występują dużo częściej. Swędzenie może być spowodowane przez ukąszenie komara, czy na przykład kontakt z pokrzywą. Przyznacie, że nie są to jakieś poważne problemy. Inna sprawa, że sam objaw w tej sytuacji będzie wystarczająco męczący.

Swędzenie bardzo często występuje wraz z innymi (nieraz bardzo widocznymi) objawami. Taką wręcz podręcznikową chorobą jest ospa. Tutaj swędzące są przede wszystkim krostki. Sam świąd może – kontynuując jego charakterystykę – ograniczać się do małych powierzchni na naszym ciele (jak przypadku wspominanego ugryzienia komara), lub dotyczyć sporej części skóry. Z chorób, których dotyczy swędzenie wymieniłem już ospę, ale to oczywiście nie jedyna przyczyna. Świąd może występować na przykład w przypadku ataku grzybów. Warto obserwować, w którym miejscu nas swędzi, bo to bardzo wiele może powiedzieć o przyczynie. Jeśli na przykład pojawia się ono na stopach to – oczywiście obserwujemy też inne objawy – prawdopodobnie świadczy o wspomnianej grzybicy. Jeśli świąd występuje na głowie, zapewne przyczyną jest łupież.

Swędzenie pojawia się również w miejscach intymnych. To co jest przyczyną takiego stanu rzeczy jest zależne od kilku czynników, między innymi od wieku. Co innego, swędzenie oznacza u dzieci, a innych przyczyn należy szukać u dorosłych. W tym pierwszym przypadku, świąd w okolicach intymnych oznaczać będzie owsicę. U osób dorosłych z dużym prawdopodobieństwem jest to spowodowane przez hemoroidy.

Gdybyśmy chcieli zebrać w jednym miejscu główne przyczyny swędzenia, to najczęściej ten objaw spowodowany jest przez infekcje. Mogą być one wywołane przez bakterie, lub grzyby. To właśnie najczęstsze przyczyny świądu.

Więcej na temat

Podziel się ze znajomymi