Dlaczego mam niski poziom kreatyniny?

Q1N1tXcQEBz7U7KViZe88GwMHd7zN7.jpg


Administrator

Dodano: 12:37 4 kwietnia 2013
Aktualizowano: 13:04 4 kwietnia 2013
Źródło:

Zacznijmy od tego, że w przypadku kreatyniny, ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, jaki stan jest dla naszego organizmu optymalny. Zarówno nadmiar kreatyniny, jak i niedobór mogą stać się dla nas poważnym problemem, chociaż każdy z nich w nieco inny sposób.

Zacznijmy jednak od tego, czym jest kreatynina. Występuje ona w moczu, oraz we krwi. Jest tak zwanym bezwodnikiem kreatyny. Jest to niejako produkt uboczny związany z naszymi mięśniami. Kreatynina musi być usuwana z naszego organizmu, a dokładniej rzecz biorąc – z krwiobiegu. Z drugiej jednak strony, może dojść w takiej sytuacji do nadmiernego obciążenia nerek, które muszą usuwać zbyt duże ilości kreatyniny. To jaka ilość tej substancji znajduje się w naszym organizmie jest zależna od co najmniej kilku czynników. Dwa istotne to wiek i masa mięśniowa.

Niski poziom kreatyniny może być spowodowany kilkoma czynnikami. Każdy z nich trzeba eliminować, bo same w sobie mogą być dla nas groźne. Przykład? Niski poziom kreatyniny może być wywołany przez niedojadanie, czy wręcz głodzenie się. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać o tym, że taki stan – jeśli się przedłuża – może spowodować sporo problemów zdrowotnych. Kolejnym czynnikiem, który może być za taki stan odpowiedzialny jest przyjmowanie kortykosterydów. Odrębną sprawą jest to czego oznaką może być obniżony poziom wydalania z organizmu kreatyniny. Jeśli występuje taka sytuacja to prawdopodobnie mamy do czynienia z niewydolnością nerek. Niektóre leki mają taki właśnie skutek uboczny – zmniejszone wydzielanie kreatyniny. Ostatnim czynnikiem, który może na to wpływać jest zatrucie organizmu i to zarówno związkami organicznymi, jak i sztucznie wytworzonymi.

Nadmiar kreatyniny w organizmie również może być groźny. Po pierwsze, oznaczać może ostrą niewydolność nerek. Może również powodować przewlekłą formę tego problemu. Na sam koniec skupmy się na przyczynach nadmiernych ilości kreatyniny. Taka sytuacja może być spowodowana przez zbytni wysiłek fizyczny. Zbyt duża ilość kreatyniny występuje też przy chorobach, takich jak akrogemalia (spowodowana nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu).

Więcej na temat

Podziel się ze znajomymi